CBS amaçlı yer kontrol noktaları bilgi sistemi oluşturma ve Konya kent bütününde bir uygulama
Construction of information system of ground control points for GIS purpose and the entire city of Konya in the application
- Tez No: 247012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada farklı koordinat sistemlerinde bulunan, farklı kurumlar tarafından üretilen yer kontrol noktalarının CAD programlarına ihtiyaç duymadan Coğrafi Bilgi Sistemi yazılımları içerisinde doğrudan kullanabilmek ve yönetimini sağlamak amacıyla sözel bilgi ve röper krokileri ile birlikte veritabanına kaydedilerek Konya ili yer kontrol noktaları bilgi sistemi oluşturulmuştur. Her kurum, yapmakla yükümlü olduğu projeleri yürütürken kendi sabit noktalarını tesis ettiğinden farklı koordinat sistemlerinde ve farklı tiplerde noktalar oluşmaktadır. Uygulama kapsamında Konya ili Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde farklı koordinat sistemlerinde bulunan TUTGA noktaları, 5 tür nirengi sistemi, 2 tür poligon sistemi, yükseklik kontrol noktaları (RS) ve tüm noktaların röper krokileri çeşitli temizleme işlemlerinden geçirilerek belirli standartlara sahip hale getirildikten sonra veritabanına kaydedilmiştir. Böylece farklı sistemlerde bulunan noktalar tek bir sistemde birleştirilerek farklı sonuçlar üretilmesinin önüne geçilmiştir. Oluşturulan veritabanının etkin kullanımını sağlamak amacıyla ArcGIS programına ToolBar eklenerek veritabanına erişim ve sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.Veritabanında bulunmayan ancak koordinat değeri hesaplanacak olan noktaların ED50-IMAR ve ITRF dönüşümlerini gerçekleştirmek adına koordinat dönüşümü içeren bir ara yazılım eklenmiştir. Hazırlanan program sayesinde başka bir işlemine gerek kalmadan koordinat dönüşümleri yapılabilmektedir. Röper krokilerinin de veritabanına eklenmesi suretiyle yer kontrol noktalarına ait tüm değerlere kolay ve ulaşılabilir hale gelmiştir. Oluşturulan internet tabanlı sorgulamalar ile kullanıcı istediği anda nokta koordinatı ve röper krokilerine ulaşabilecektir.Gerçekleştirilen veritabanı ve yönetim araçları ile kent bütününde tüm noktalar için birliktelik sağlanmış, noktalara getirilen standartlar ile veri kalitesi artırılmaya çalışılmıştır. Sağlanan kolaylıklar, internet sorgulamaları ve kazandırılan standartlar sayesinde çağdaş ve modern altlıklar oluşturma yolunda büyük bir adım atılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, for the purpose of using and managing ground control points, which of these are in different coordinate system and produced by different institutes, directly in Geographical Information Systems Softwares without support of Computer Aided Design Softwares, point coordinates, saved to the databases with attribute data and referencing sketchs. Because of every instution is constituting it?s own ground control points, which every institute have to responsible, there will be some kind of established points and in different coordinate system. In the scope of this study, 583 of 594 Turkish National GPS Network (TUTGA) points, 5 kind of triangulation points, 2 kind of benchmark points, height control points (RS) and all of this point?s mark sketchs are saved to the databases by proceeding with some cleaning processes and by gaining specific standarts. So, the points which are in different coordinate systems, combined in a specific system and prevented from obtaining different results. By the aim of using, reaching and querying database efficiently, a Toolbar has compiled in ArcGIS software. ArcGIS programme capabilites used to visualisation and querying the points.A coordinate transformation program has written to be able to transfer coordinates in ED50-IMAR-ITRF systems that absent in the database. Owing to this program interface, for the coordinate transformations, from now on no need to use another programs which is working outside of ArcGIS. By adding referencing sketchs to the databases, reaching and using all the data of the points are become easier and faster. By constituting the web based querying, users can reach any time to the point coordinates and referencing sketchs.With the database and ToolBar, association for the all points realized and to increase data quality, specific standarts has defined. Thanks to provided ease of use, web queryings and earned standards, in the aim of constitute innonative and modern bases, a considerable way has been moved forward.