Yerli Anadolu mandalarında ve esmer sığırlarda PCR-RFLP yöntemi ile prolaktin geni polimorfizminin belirlenmesi
The determination of prolactin gene polymorphism using PCR-RFLP method within indigenous water buffalo and brown swiss
  1. Tez No: 247013
  2. Yazar: SELÇUK KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM BOZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada amaç, PCR-RFLP yöntemini kullanarak Yerli Anadolu Mandalarında ve Esmer Sığırlarda prolaktin geni polimorfizmini belirlemektir. Araştırmada hayvan materyalini 45 baş Anadolu Mandası ile 30 baş Esmer sığır oluşturmuştur.Prolaktin geniyle ilgili Yerli Anadolu mandalarında herhangi bir polimorfizme rastlanılmamıştır. Bununla birlikte Esmer sığırlarda prolaktin geniyle ilgili polimorfizm tespit edilebilmiştir. Esmer sığırlarda A allelinin frekansı 0.82 olarak belirlenirken B allelinin frekansı 0.18 olarak belirlenmiştir. Genotip frekansları ise AA genotipi için 0.63, AB genotipi için 0.37 olarak bulunmuştur. Esmer sığırlarda BB genotipli birey bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine the prolactin gene polymorphism within Indigenous Anatolian Water Buffalo and Brown Swiss by using Polymerase Chain Reaction- Restriction Fragment Length Polymorphism. The study material constituted 45 Indigenous Anatolian Water Buffalo and 30 Brown Swiss.There has not been any polymorphism related to prolactin gene in Idigenous Anatolian Water Buffalo. However, the polymorphism association with prolactin gene could be detected in Brown Swiss. In Brown Swiss, allel frequencies (A, B) were 0.82 and 0.18. The frequencies of AA and AB 0.63, 0.37 respectively. The BB genotype was not found.