Hipertansif tip 2 diabetes mellitus'lu bireylerde HGF gen polimorfizmi ve serum hgf düzeyi
Hgf gene polymorphism and serum HGF levels in patients with hypertension and type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 247060
  2. Yazar: FUNDA ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLER ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hepatosit büyüme faktörü (HGF) vasküler endotelyal hücrelerin hasar ve onarım süreçlerinde ve proliferasyonunda etkin rol almaktadır ve hipertansif ve diyabetli hastalarda vasküler endotelyal hasarlanmada koruyucu olarak işlev görmesi olasıdır. Araştırmalar, mikro ve makrovasküler bozukluklarla ilişkili olarak dolaşımdaki HGF düzeyinin değiştiğini göstermektedir.Genotip/Fenotip ilişkileri ile ilgili çalışmaların yoğunlaştığı günümüzde, bu alanda da HGF gen polimorfizmi ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. HGF geninde 1493 polimorfizm saptanmıştır. Hipertansiyon ve kardiyovasküler bozukluklarla ilişkileri araştırılan 21 SNP'de HGF intron 8 A43839T polimorfizmli olgularda karotid ateroskleroz ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.Türkiye'de HGF gen polimorfizmi ve diyabetli olgularda serum HGF düzeyleriyle ilişkili çalışmalara rastlanmamıştır. Çalışmamızda normotansif diyabetli ve hipertansif diyabetli olguların serum HGF düzeyleri ve HGF intron 8 A43839T polimorfizmi açısından değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışma grubumuz; 63 (Erkek: n=30; yaş: 43,7± 9,2) (Kadın: n=30; yaş: 44,7 ± 7,5) kontrol; 60 (Erkek:n=30; yaş: 50,1± 10,2; Kadın: n=30; yaş: 49,6 ± 8,6) normotansif diabetes mellituslu (DM) ve 60 (Erkek: n= 30; yaş: 58,0± 8,7) (Kadın: n= 30; yaş: 54,7 ± 10,5) hipertansif DM'li olmak üzere üç gruptan oluşturuldu. Serum HGF ölçümü ve HGF gen polimorfizmi saptanması yanında, bireylerin kan glukoz, HbA1c, HDL-kolesterol, hsCRP, kreatinin, total kolesterol, trigliserid, üre düzeyleri ölçüldü. Diyabetli bireyler HbA1c düzeylerine göre değerlendirildi. HGF gen polimorfizmi gerçek-zamanlı PCR ile saptandı.HGF düzeyleri; hipertansif DM grubunda hem normotansif DM (p=0,015) hem de kontrollerden (p=0,0001); HbA1c'ye göre kötü kontrollü (HbA1c>%7) olanlarda iyi kontrollü (HbA1c
Özet (Çeviri)
Hepatocyte growth factor (HGF) is one of a growth factor which plays an effective role in protection and repairment of vascular endothelial cells. Because of this characteristics it may have protective function against to vascular endothelial damage in hypertensive and diabetic patients. Most of studies have reported that serum HGF concentration was elevated in response to micro- and macro vascular disorders.Currently, studies investigating genotype/fenotype relationships have been increasing. It was determined that the HGF gene had 1493 polymorphisms. According to a study which has investigated the 21 SNPs of HGF gene, a relationship of carotid atherosclerosis with the HGF intron 8 A43839T polimorphism was determined.There are no studies related to HGF gene polymorphism and serum HGF levels in diabetic patients, and hipertansive diabetics in Turkey. In our study, the aim is evaluation of serum HGF levels and HGF intron 8 A43839T polymorphism in normotensive and hypertensive diabetic subjects.Our study group was composed of 3 groups, control (male: n=30, age: 43,7±9,2; female: n=30, age: 44,7±7,5), normotensive diabetes mellitus (male: n=30, age: 50,1±10,2; female: n=30, age: 49,6±8,6) and hypertensive diabetics (male: n=30, age: 58±8,7; female: n=30, age: 54,7±10,5. Serum HGF levels measured, and HGF intron 8 A43839T polimorphism was examined. The levels of blood glucose, HbA1c, HDL-C, hsCRP, creatinin, total cholesterol, trigliceride, urea were also measured in all participitants. The HGF levels of diabetic subjects were evaluated according to their HbA1c levels. HGF gene polymorphism was detected by real-time PCR.HGF levels were significiantly higher in the hipertensive diabetic subjects, in bad-controlled diabetic subjects, and the hypertensive diabetic patients with the AA genotypes.There were a significiant relation between serum HGF level and systolic blood pressure (SBP) (Spearmen?s r= 0,158, p= 0,032). Both systolic and diastolic blood pressures were significiantly higher in subjects with A allel than the subjects with T allel (p=0,010 for SBP, p= 0,031 for DBP) and in the subjects with AA genotype than the subjects with AT and TT genotypes (p=0,07 for SBP, p=0,038 for DBP).We detected that hypertension was associated with HGF levels in diabetic subjects. Also results of our study indicated that hypertension is widespread in common AA genotyped subjects. The findings of the subjects with TT genotype will possibly provide useful information so long as the number of subjects are increased.Even if the RT-PCR is more expensive than the traditional PCR but it has some advantages especially in terms of reliability, practibility, time and the contamination risk.