Tip 2 Diabetes Mellitus'lu hastalarda konfokal tarayıcı lazer oftalmoskopi ile retina sinir lifi tabakası analizi
Retinal nerve fiber layer analysis in Type 2 Diabetes Mellitus patients with confocal scanning laser ophthalmoscopy
- Tez No: 247059
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diabetes Mellitus (DM) mikro ve makrovasküler sistemleri etkileyen sistemikbir hastalıktır. Diyabet hastalarında korneal değişiklikler de olabilmesine karşın, ensık rastlanan oküler komplikasyon diyabetik retinopatidir (DR). Diyabetik retinalvakülopatinin en erken önde gelen klinik bulgusunun fonksiyonel bozulma olduğuyönünde kanıtlar mevcuttur ve DM retina sinir lifi tabakası (RSLT) hasarına ikincilnon-glokomatöz optik nöropatiye neden olmaktadır. Heidelberg retinal tomografi(HRT) optik disk ve retina sinir lifi tabakası hakkında gerçek zamanlı ve niceleyicibilgi sağlamaktadır.Çalışmamızın amacı, Tip 2 DM'si olan ve olmayan hastalarda RSLT ve optikdiskin HRT II kullanılarak değerlendirilmesiydi.Çalışma grubu 78 Tip 2 Diabetes Mellitus'lu hasta [38 DR'si olmayan hasta(Grup?1) ve 40 DR'li hasta (Grup?2)] ve yaş-cins uyumlu 50 normal olgudan(kontrol grubu) oluşmaktaydı. Tüm hastalara ve kontrollere ayrıntılı oftalmolojikmuayene, görme alanı testi, merkezi korneal kalınlık ölçümü ve HRT II ile optik disktopografisi uygulandı. Bu olguların sağ gözleri istatistiksel analiz için seçildi.Diyabetik olguların glikozile hemoglobin (HbA1c) düzeyleri kaydedildi.Yaş, cinsiyet, göz içi basıncı ve merkezi korneal kalınlık ölçümleri diyabet vekontrol gruplarında benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a systemic disease that affects micro and macrovascular systems. Although corneal changes may be seen in DM, the most commonocular complication is diabetic retinopathy (DR). There is evidence that functionalimpairment precedes the earliest clinical manifestations of diabetic retinalvasculopathy and DM causes non-glaucomatous optic neuropathy secondary toretinal nerve fiber layer (RNFL) damage. The Heidelberg retina tomograph (HRT)provides real-time and quantitative information about the optic disc (OD) and RNFL.The aim of the our study was to evaluate the RNFL and the OD using HRT IIin patients with or without type 2 DM.The study group consisted of 78 patients with type 2 DM [38 patients withoutDR (Group?1) and 40 patients with DR (Group?2)] and age-sex matched 50 normalsubjects (control group). All patients and controls underwent a detailedophthalmological examination, automated perimetry, central corneal thickness (CCT)measurement and OD topography by using HRT II. Right eyes of these cases wereselected for statistical analysis. Glycosylated haemoglobin (HbA1c) levels of thediabetic patients were noted.The age, gender, intraocular pressure and CCT measurements were similar inpatients with diabetes and in the control group (p>0,05).