Peritonite bağlı akciğer hasarı oluşturulan ratlarda intraperitoneal olarak probiyotik uygulanmasının sonuçları
Results of intraperitoneal adminastration of probiotics at peritonitis induced acute lung injury in rats
- Tez No: 247069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAMAÇ ERHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Probiyotiklerin intraperitoneal kullanımı ile ratlarda peritonite bağlı akciğer doku hasarı azaltılabilir.Materyal-Metod:40 adet Winstar albino rat 4 gruba ayrıldı ve çekal ligasyon ?perforasyon modeli kullanılarak peritonite bağlı akciğer hasarı oluşturuldu. Tüm hayvanlar cerrahi esnasında probiyotik karışımı (Lactobacilluıs peracasei, Lactobacillus plantarum, Leuconostoc mesenterioides, Pediococcus pentasaceus ) veya serum fizyolojik ile tedavi edildi. ÇLP işleminden 24 saat sonra hayvanlar sakrifiye edildi, elde edilen akciğer dokusu ve kan örnekleri biyokimyasal (Myeloperoksidaz, Malendialdehid , Nitrik oksid ) ve immunhistokimyasal (eNOS, iNOS) metodlarla çalışıldı.Sonuçlar:Akciğer hasarının histolojik bulguları ( nötrofil infiltrasyonu, eNOS, iNOS ), probiyotiklerle tedavi edilen grup dışında tüm gruplarda gösterildi. MPO aktivitesi, probiyotik tedavisi uygulanan iki grupta anlamlı derecede düşüktü ve bu iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu. NO, probiyotik tedavi gruplarının ikisinde de akciğer dokusu ve kan örneklerinde düşük seviyelerde saptandı.Tartışma:Ratlara uygulanan ÇLP modeli ile oluşturulan peritonita bağlı akut akciğer hasarı, probiyotik karışımının intraperitoneal kullanımı ile azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
To study if intraperitoneal administration of probiotics can reduce peritonitis-induced lung tissue injury in rats.MATERIAL AND METHODS:Rats were divided into four groups, and subjected to induction of peritonitis induced lung injury using cecal ligation and puncture model (CLP). All animals were treated during surgery either the probiotic composition (Lactobacillus paracasei, Lactobacillus plantarum, Leuconostoc mesenteroides, and Pediococcus pentosaceus) or crystalline solution. Animals were sacrified after 24 hrs and lung tissue and blood samples studied with histological (degree of neutrophil infiltration), biochemical; myeloperoxidase (MPO), malendialdehyde (MDA), nitric oxide (NO) and immunohistochemical (eNOS, iNOS) methods.RESULTS:Histological signs of lung injuries (neutrophil infiltration and eNOS, iNOS) were observed in all groups except the probiotic treated groups. MPO activity was significantly lower in the two probiotic treated groups with no difference between the two probiotic treated groups. NO assays demonstrated the low levels both in the lung tissues and blood samples in the probiotic treated groups.CONCLUSION:Intraperitoneal administration of a probiotic composition reduced peritonitis induced acute lung injury in rats in a cecal ligation and puncture (CLP) model