İspendere-Kömürhan (Malatya) ofiyolitlerinin jeoloji ve petrografisi
The Geology and petrography of the İspendere-Kömürhan (Malatya) ophidites
  1. Tez No: 5341
  2. Yazar: NECDET POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYİP ÜŞENMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÎSPENDERE-KÖMÜRHAN (MALATYA) OFÎYOLÎTLERÎNÎN JEOLOJİ VE PETROGRAFİSİ Doktora Tezi * Htcdct POYRAZ. ;/./'. I U!j1vi;ks1ti::;J I LiJ IsİLİMl.KKİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1988 ?üz po^u Toıuül.ınıı önemli tokLonik birliklerinden bi ri olnıı Îspendere-Kömürhan ofiyolit ve metaof iyolitleri, Ispendore ve Kümürhan üyesi olarak iki grupta incelenir ler, lfipondeı e üyesi? olivln-gabro, hornblend-gabro, troktolit, serpantinit, diyabaz ve bazaltlardan olun maktadır. Kömürhan üyesi metamorfik ve metamorfik olma yan ofiyolitik kayaçlarla temsil olunurlar. Kömürhan metaof iyolitleri, milonitize olmuç gabro, şist, anıfi- bolit, pıotagıibro, metadiyabaz, serpantinit ve migmatit- leıUon..Itı^ınııvtuı. hömUrhuıı of iyolitleri isoj diyallag- peridoıiil, u 1 1 v i n-'jabro, gabro-diyorit, gabropegmatit, diyabaz ve bazal tik lav akıntılarından müteşekkildir. Kömürhan metaof iyolitleri içersindeki kısmi ergimele rin bir sonucu olan migmatitler ekay düzlemleri boyunca mostra vermektedirler. Kömürhan ofiyolitlerinde yapı lan jeokiınyaıı.ıl incelemelerde ; bu kayaçlarm SiO“ muh tevalarının dar bir aralıkta değişim göstermesi (%47-52), y.-rullH 1.» ?.ü Urn büyük Locj Y/flb değerlerine sahip olmaları, 1'^,. r3, IVOt/MgO TİO ve bog Ti/Cr-Log Mi diyag ramlar inilti {'>'.>, *,},(”>()) örneklerin çofjunlukln okynnur. ta bam Loleyit ki i (ol'T) alanında yer nlmnsı ve ada yay larında ya d.» yay ardı bar.enlorde izlenebilen ka lın piı lAlaaLik malzemenin Kömürhan toleyitlerinde mevcut olmaması gibi tesbit edilen sonuçlar, Kömürhan of tyqlitli ı inin üst Kretase öncesinde bölgede mevcut olan bir okyanusun ürünü olduğu kanaatimize ağırlık 11
Özet (Çeviri)
j THE GEOLOGY AND PETROGRAPHY OF THE İSl'ENDEKE-KÖMÜRHAN (MALATYA) OPHIOLITES I (Ph. D. Thesis) Necdet POYRAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 1988 ! ABSTRACT The ophiolites and raetaophiolites of the tspendere- Kömürhan (Malatya^ which, are one of the significant teptonic units of Eastern Taurides have been studied in tfrfo groups as the members of îspendere and Kömürhan. The îspendere Member consists of olivine-rgabbro, hornblende-gabbro, tractolite, serpantinite, diabase ? and basalts. The Kömürhan Member is represented by the metamorphosed and unmetamorphosed ophiolitic rocks. The Kömürhan Metaophiolites consist of milonitized gabbro, eehlst, «mphibolita, metagabbro, metadiabase, serpantlnita and migmatitca. But, the Kömürhan ophiolites consist of 'Unlaçju-peridotite, olivine-gabbro, gabbro- diorite, gafabro-pegmatlte, diabase and basaltic lava flows. Tito miymatiteo formed as a result of partial meltings within the metaophiolites of Kömürhan outcrop along the thrust planes. SİO- content of Kömürhan Ophiolites varies between 47-52%. They generally have greater Log Y/Nb values than 2.0. It is understood by plotting the results' obtained from our samples on the diagrams of F2"F3 (52> ' FeOt/MgO-Ti02 (53) and Log Tİ/ Cr-Lpg Ni (60), that most of the samples are situated within the area of ocean floor tholeiites. In addition to the results obtained from the chemical analysis, the absence of thick pyroclastic materials which are seen characteristically in island-arc and back-arc basins prove that Kömürhan Ophiolites are the product of an ocean which in present in the region before Upper Cretaceous, 111