Samsun il merkezinde güvercin besleyicisi akciğeri prevalansı
The prevalence of pigeon breeder's disease in Samsun city center
- Tez No: 247105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Güvercin besleyicisi akciğeri (GBA), hipersensitivite pnömonisinin (HP) en sık görülen türlerinden biridir. Bununla birlikte kaynaklarda bu hastalığın sıklığı ile ilgili yeterli veri yoktur. Çalışmamızda Samsun il merkezinde GBA hastalığının prevalansını saptanması amaçlandı.Bu çalışmanın iki basamaklı olarak uygulanması hedeflendi. İlk basamakta güvercin besleyen kişilere anket formu doldurulması, ikinci basamakta ise şüpheli klinik öyküsü olan kişilere ileri tetkiklerin uygulanması. Bu tetkikler doğal provakasyon testi, radyolojik tetkikler (akciğer grafisi, yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi [YÇBT]), solunum fonksiyon testleri (SFT) ve gerekirse bronkoalveolar lavaj (BAL) ve transbronşial akciğer biopsisini içermekteydi. Yapılan tetkikler sonucunda HP tanısı Schuyler ve Cornier tarafından geliştirilen hipersensitivite pnömonisi tanı kriterleri dikkate alarak konuldu.Çalışmada Samsun il merkezinde güvercin besleyen kişilere ulaşılması hedeflendi. Bunun için güvercin sevenlerin üyesi olduğu Samsun Seronofil Derneği ile temasa geçildi. 1 Ocak 2008 ve 30 Haziran 2009 tarihleri arasında derneğin haftada iki defa olan toplantılarına iştirak edildi ve üyelerin anket çalışmasına katılması teşvik edildi. Ayrıca dernek üyesi olmayan güvercin besleyicilerin ev ve iş yerlerine ziyarette bulunulduTamamı erkek olan toplam 185 güvercin sevenle yapılan anket çalışmasında 11 kişide GBA açısından şüpheli semptomlar saptandı. 11 kişiden 9'u ileri tetkik yaptımayı kabul etti. 8 kişiye doğal provakasyon testi yapıldı. 8 doğal provakasyon testinden birinde pozitiflik saptandı (%12.5) ve bu kişiye akut GBA tanısı konuldu. Son 3 aydır nefes darlığı ve kilo kaybı şikayeti olan ancak maruziyet sonrası ateş, üşüme ve titreme şikayeti tariflemeyen ve durumu stabil olmayan hastaya bronkoalveolar lavaj ve transbronşiyal biopsi yapıldıktan sonra maruziyet tamamen kesildi. Kontrolünde semptom ve bulguları tamamen düzelen ve HP açısından uyumlu radyolojik ve patolojik bulguları olan bu hastaya subakut GBA tanısı konuldu. Bir güvercin severe de 55 yıla uzanan güvercin besleme öyküsü olması, radyolojik bulguların kronik HP ile uyumlu olması ve 28 yıldır devam eden nefes darlığını açıklayacak başka bir hastalığın tespit edilmemesi, diffüzyon kapasitesinde azalma olması ve oskültasyonunda bilateral ralleri mevcut olması nedeniyle kronik GBA tanısı kondu. Toplam 9 kişiden 3 kişiye GBA tanısı konurken prevalans oranı % 1.6 olarak saptandı.Sonuç olarak, GBA prevalansını belirlemede doğal provakasyon testi ilk defa bu çalışmada kullanılmıştır. HP tanı kriterleri dikkate alınarak ileri tetkiklerin uygulandığı bu araştırmada saptanan prevalans oranı (%1.6) daha önceki araştırmalara göre çok daha düşük çıkmıştır. Bizim düşüncemize göre bu çalışma HP prevalansını saptamada sadece anket çalışmasının yeterli olmayacağı fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Pigeon breeder?s disease (PBD) is one of the most common variant of hypersensitivity pneumonitis. However, in the literature there is no sufficient data about the frequency of PBD. In our study we aimed to find the prevalence of PBD in Samsun city center.Execution of this study was planned in two stages. The first stage was questionaire study and further tests was performed in second stage in symptomatic pigeon breeders according to the questionaire. These further tests were including (chest x-ray, high resolution computed tomography), pulmonary function test, and in case of necessity bronchoalveolar lavage (BAL) and transbronchial lung biopsy. As a result of survey HP was diagnosed by considering the Schuyler and Cornier?s dianosis criterias.We got into contact with the local association of pigeon fanciers (?Samsun Seronofil Dernegi?) to reach pigeon breeders in our central region. Then, members of association were encouraged to take part in study twice a week during the meetings of organisation in a period between 1 January 2008 and 30 June 2009. Moreover, home and workplaces of pigeon breeders who had not association registration were visited.Totally, questionaire forms filled out by 185 male pigeon fanciers. Symptoms in terms of PBD suspected were detected in eleven person. 9 of 11 admitted the further tests. Natural challenge test was applied to 8 of 9 pigeon fanciers. All but one (12.5 %) challenge tests were concluded negative. One person who had positive challenge test was diagnosed as acute PBD. After performing bronchoalveolar lavage and transbronchial biopsy exposure was ceased completely in one pigeon breeder who had unstable clinical conditions with dyspnea and weight loss in last three months but without fever and chills. Subacute HP was diagnosed to this person according to compatible radiologic and pathologic findings with HP and resolution of symptoms and signs after cessation of exposure. Another patient was diagnosed as chronic PFL due to exposure of 55 years, reduction of diffusion capacity, bilateral crackles at auscultation, compatible radiologic findings with chronic HP and couldn?t find another etiology to explain the reason of dyspnea which was continued nearly 28 years. Totally, 3 of 9 pigeon breeders were diagnosed as PFL and the prevalence rate was determined as 1.6 % in our population.Consequently, to our knowledge this is the first epidemiologic study using natural challenge test to determine the prevalance of PBD. The prevalance rate was determined much lower than previous studies in this study which was carried out by using further tests and considering HP diagnosis criterias. In our opinion, this study supports the view that only questionaire study will not be sufficient in determination of HP prevalence.