Soliter pulmoner nodüle yaklaşım
Approachment of solitary pulmonary nodule
  1. Tez No: 247106
  2. Yazar: ALİ ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT FINDIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Soliter pulmoner nodül (SPN), akciğer parankimi içerisinde normal akciğer dokusu ile çevrili, 3 cm'den küçük, tek, yuvarlak veya oval görünümlü, radyografide lokal dansite veya opasite artışı ile kendini gösteren, beraberinde atelektazi, lenfadenopati veya plörezinin eşlik etmediği lezyonlara verilen isimdir.Benign granülomlardan akciğer kanserlerine kadar çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen SPN'lere doğru tanı koymak önemli olduğu kadar zordur. Malign nodüllü hastaların ameliyat kararının en kısa sürede ve doğru bir şekilde verilmesi gerekirken diğer hastalar gereksiz cerrahiden ve invaziv girişimlerden korunmalıdır.Bu çalışmada SPN'li hastaların demografik özellikleri, nodüllerin morfolojik yapıları, kanser için risk faktörleri ve tanıda kullanılan yöntemlerin ba?arı oranları incelenmiştir.Çalışmaya Ocak 2007-Ekim 2009 tarihleri arasında direkt akciğer grafisi ve/veya toraks bilgisayarlı tomografisi (BT) ile SPN tanısı konulan 18 yaş üstü hastalar alındı.Hastaların yaşı, sigara içme durumları, meslekleri, geçirdiği önemli hastalıklar, ameliyatlar hakkında bilgiler alındı.Hastaların detaylı fizik muayeneleri yapıldı. Eğer mevcut ise hastaların daha önceki yıllara ait akciğer grafileri ve toraks BT'leri temin edilip, yenileri ile kıyaslamalar yapıldı. Radyolojik özellikler not edildi.Radyolojik olarak takip edilen nodüllere ilk 1 yıl 3 ayda bir, sonraki 1 yıl ise 6 ayda 1 kez Toraks BT çekildi. Özellikle nodül çapında artma ve yapısındaki deği?iklikler değerlendirildi. ?kiye katlanma zamanı 20-400 gün arasında ise kanser ön tanısı ile biyopsi yapıldı. İki yıl süre ile nodül çapında ve özelliğinde değişiklik saptanmadığı durumlarda benign lezyon olarak kabul edildi.Nodüllerin 57'si (%76) benign, 18'i (%34) malign idi. Malign nodüller en sık sağ üst lobda yerle?mekte idi. Yaş ortalaması benign grupta 52.5±14.6, malign grupta 60.8±8.1 yıl idi. Ortalama nodül çapı benign lezyonlarda 14.3±7.4 mm, malign lezyonlarda 24.1±6.5 mm idi. Malign SPN'lerin %94.4'ünde spiküler görünüm,%88.9'unda düzensiz kontür, % 44.4'ünde lobüle kontür saptandı. Benign SPN'lerin %89.5'i düzenli kontürlü, %31.6'sı kalsifik idi. Malign SPN'lerin hiçbirinde kalsifikasyon gözlenmedi. Çalı?maya alınan 75 hastanın 53'üne (%70.7) klinik ve radyolojik 10'una (%13.3) torakotomi, 6'sına (%6.7) bronkoskopik biyopsi, 6'sına (%6.7) transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisi (TTİİAB), 1'ine (%1.3) lenf nodu biyopsisi ve 1'ine (%1.3) laparotomi ile tanı konuldu.En sık benign SPN nedeni stabil nodül/ granülom (30 hasta ,%40) iken en sık malign SPN nedeni skuamöz hücreli kanser idi.Malign SPN için risk faktörleri, ileri yaş, sigara, kanser öyküsü, nodül çapının 20 mm'den fazla olması, düzensiz kontür, lobüle kontür, spiküler görünüm olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Solitary pulmonary nodule (SPN) is a term that is used for opacities with a diameter of less than 3 cm is covered by normal lung tissue without any aother associated radiologic abnormality.It is both diffucult and important to diagnose the SPNs because it may develop from a huge variety of diseases including benign and malignant ones. Decision of surgery is an urgency for the patients with a malign SPN, whereas the decision would be an unnecessary for patients with benign SPN.In this study, the demographic features of patients, radiologic characteristics of the nodules, risk factors for cancer and diagnostic yields of the biopsy procedures were evaluated.The patients with a diagnosis of SPN, who are older than 18 years, in between January 2007 and October 2009.Detailed physical examination of patients were performed. If present, previous chest x-rays and thorax CTs were obtained and compared with the new ones and radiological features were recorded.The nodules that were been followed up radiologically, thorax CT was performed every three months in first year, and every six months in the second year. Particularly, increase in nodule diameter and changes of its structure were assessed. If the doubling time was in between 20-400 days, biopsy was performed due to high chance of malignancy. It was accepted as a benign SPN if there was no change in diameter and shape of nodule two-years follow-up.Fifty-seven (76%) of the nodules were benign, and 18 (34%) were malignant. The malign nodules were most frequently localised on the right upper lobe. The mean age was 52.5±14.6 years and 60.8±8.1 years for benign and malignant SPN , respectively. The mean nodule diameter was 14.3±7.4 mm for benign SPNs and 24.1±6.5mm for malignant SPNs. Other important radiologic features of malignant SPNs were as follows: spiculataed appearance 94.4%, irregular contour 88.9%, lobule contour 44.4% and calcification 0%. Distribution of methods for diagnosis was as follows: clinical and radiological 70.7%, thoracotomy 13.3%, bronchoscopy 6.7%, transthoracical fine-needle aspiration biopsy 6.7%, and laparotomy 1.3%.In summary, the most common causes of benign and malignant SPNs were stable nodule and/or granuloma with 40% and squamous cell carcinoma ( %), respectively. And the risk factors for malignancy were smoking history, prior cancer diagnosis, larger than 20 mm in diameter, irregular contour, lobulated appearance, and spiculated borders.