Deneysel kafa travması modeli ile sıçanlarda oluşturulan beyin ödeminde protein Kinaz C aktivatörü forbol 12-13 Dibütirat'ın AQP4 ekspresyonu üzerine etkisi
- Tez No: 247110
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ NAİL İZGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Aquaporin 4 (AQP4) yoğun olarak merkezi sinir sisteminde özellikle astrosit ve ependim hücrelerinde bulunan, hücre membranından iki yönlü ve seçici olarak su geçişine izin veren bir membran proteinidir. Travmatik beyin hasarında beyin ödeminin AQP4 ekspresyonundaki artışla birlikte geliştiği bilinmektedir. Protein kinaz C aktivatörü, forbol dibütirat'ın (PDBu) AQP4 ekspresyonu ve su geçirgenliği üzerindeki baskılayıcı etkisi daha önceki hücre kültürü çalışmalarında gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı sıçanlarda travmatik beyin hasarında AQP4 ekspresyonundaki artışın ve dolayısıyla birlikte gelişen beyin ödeminin üzerine PDBu'ın etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda 56 adet Wistar cinsi sıçan kullanıldı. Travma öncesinde inhalasyon anestezisi sonrası entübe edilen deneklere mekanik ventilasyon uygulandı. Prone pozisyonda yatan hayvanın kafasının kubbesine siyanoakrilat yapıştırıcı ile metal disk yapıştırıldı. Bu diskin üzerine iki metre yükseklikten 450gr'lık silindir şeklinde bir ağırlık düşürülerek kafa travması oluşturuldu. Travma sonrası 30.dakikada deneklere İ PDBu (2300?gr/kg) infüzyonu yapıldı. Daha sonra inhalasyon anestezisi sonlandırılan deneklerin spontan solunumunun geri dönmesi ile mekanik ventilasyon sonlandırıldı. Travma sonrası altıncı saatte sakrifiye edilen deneklerin beyin su içeriği, beyin ödeminin tespit edilmesi amacı ile ölçüldü, AQP4 ekspresyonu ise immünohistokimyasal yöntem ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AQP4 is a membrane protein found in the astrocytes and ependymocytes of the central nervous system. AQP4 allows bidirectional and selective water transport through the membrane. It is known that traumatic brain edema developes paralel to the increased AQP4 expression. Previous studies have shown that the Protein kinase C activator, Phorbol Dibutyrate (PDBu) inhibits AQP4 expression and water transport. The objective of this study is to investigate the effect of PDBu on the expression of AQP4 in traumatic brain edema. In our study we used 56 Wistar rats. After inhalation anestesia, the rats were intubated before injury and then mechanically ventilated. A metal disc was glued the cranial vault of the prone rat. A 450 gr. cylindrical metallic object was dropped on this disk from a height of two meters. 30 Minutes after this trauma 2300?g/kg PDBu was administered intravenously. Following this infusion the rats were extubated. Six hours after the trauma the rats were sacrified. Brain water content was quantified using the wet-dry method and AQP4 expression was evaluated with immunohistochemistry.