Uyku apne sendromu tanısında gündüz polisomnografinin değeri
Value of daytime polysomnography in sleep apnea syndrome
- Tez No: 247111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERELEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Uyku Apne Sendromu Tanısında Gündüz Polisomnografinin DeğeriAmaç:Uyku apne sendromu ön tanısı ile gelen hastalarda gündüz yapılacak PSG ile gece yapılan PSG arasıda etkinlik ilişkisini göstermek, hastaların sağlık hizmetlerine ve tedaviye ulaşma süresini kısaltmak ve laboratuar imkanlarının daha verimli olarak kullanılmasını sağlamak.Metod:Uyku apne sendromu şüphesiyle PSG randevusu verilmiş 48 hastaya randevudan 1 hafta içinde (önce veya sonra) gündüz polisomnografi testi yapıldı. Polisomnografide EEG, EMG, ECG, pulse oksimetre, piezo toraks ve abdomen bantları, EOG, nazal akım kayıtları yapıldı. Polisomnografiler AASM 2007 kılavuzuna değerlendirildi. Kırk sekiz hastanın 24`ünde (1.grup) ilk önce gece çalışması daha sonra gündüz çalışması yapılırken diğer yarıda (2.grup) önce gündüz çalışması sonra gece çalışması yapıldı. Uyku semptomları, ESS skoru, boyun çevresi, VKİ ve eşlik eden hastalıkları sorgulandı.Bulgular:Hastaların yaş ortalaması 48,7 ? 10, VKİ ortalaması 32,4 ? 5,4, boyun çevresi ortalaması 40,2 ? 4,3 cm idi. Gece ve gündüz PSG etkinlikleri arasında korelasyon saptanmazken, uyku etkinlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hastalara önce gündüz PSG ya da gece PSG yapılmasının uyku etkinliğini anlamlı olarak etkilemediği görüldü (p=0.5). Hastaların uyku evreleri gece ve gündüz olarak değerlendirildiğinde Evre-1, evre-2 ve REM uykusunda istatistiksel olarak fark saptanmazken evre-3 uykusunda anlamlı fark saptandı (p=0,01). Gece PSG'de Evre-3 uykusu gündüz PSG'ye göre anlamlı olarak daha fazlaydı. Gündüz ve gece PSG'de uyku latansı ve uyanma sayısı gündüz PSG lehine anlamlı olarak daha az saptandı. Gece ve gündüz PSG arasında AHİ, ODİ, minimum saturasyon ve saturasyonun %90'ın altında geçtiği süre açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hastaların ES skoruyla semptomlar veya boyun çevresi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Boyun çevresiyle AHİ ve ODİ arasında pozitif korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Value of Daytime Polysomnography in Sleep Apnea SyndromeAim:To define correlation between the daytime PSG and the nighttime PSG in OSAS suspected patients and to decrease the time interval between the admission to the hospital and the institution of the therapy and to increase the productivity of the sleep laboratories.Method:Forty eight OSAS suspected patients were recruited to the study. Daytime polisomnographies were performed 1 week before or after the nighttime PSG. During PSG; EEG, EMG, ECG, EOG, pulse oximetry, thorax and abdominal movements and nasal flow were recorded. All the PSGs were analyzed according to the AASM 2007 guideline.Half of the patients had nighttime PSG before daytime PSG (group 1) and the remainder (group 2) had daytime PSG before nighttime PSG. Symptoms, ESS scores, neck circumferences, BMİ and accompanying diseases were also recorded.Results:Mean age was 48,7 ? 10, mean BMİ; 32,4 ? 5,4 and neck circumference was 40,2 ? 4,3 cm. While there was no correlation, the difference between the daytime and nighttime PSG sleep efficiency was not statistically significant. Sleep efficiency was not affected by which PSG would be performed first (p=0.5). When sleep stages were analyzed there were no difference between stage-1, stage-2 and REM stages but stage-3 was significantly more in the nighttime PSG (p=0,01). The sleep latency and awakening number were less in the daytime PSG and the differences were statistically significant. There were no statistical difference in AHI, ODI, minimum saturation and the time interval of saturation