Sitokrom P450 indüksiyonu yapılan dişi ve erkek sıçanlarda lipopolisakkarit uygulaması ile oluşturulan karaciğer hasarının ve oksidatif stresin karşılaştırılması
The comparison of oxidative stress and liver injüry developed by lipopolisaccaride application in cytocrome p450 induced male and female rats
  1. Tez No: 247109
  2. Yazar: BİLGE DEPBOYLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET MÜJDAT UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sitokrom P450 enzim ailesinin etanol tarafından indüklenen bir üyesi olan CYP2E1'in aktivasyonu ve endotoksemi alkolik karaciğer hasarının oluşumunda bağımsız iki risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Gerek CYP2E1 indüksiyonu, gerekse endotoksemi karaciğerde superoksit, peroksinitrit ve hidroksil radikali gibi zararlı radikallerin oluşumunu arttırmakta, oksidatif ve nitrozatif strese yol açmakta, apoptotik ve nekrotik hücre ölümüne neden olmaktadır. Öte yandan, dişilerin alkolik karaciğer hasarına duyarlılığının erkeklerden fazla olduğu ve bu durumun endotokseminin yarattığı Kupffer hücre aktivasyonundaki farklılıktan kaynaklanabileceği ileri sürülmektedir. Çalışmamızda, CYP2E1 indüksiyonu yapılan dişi ve erkek sıçanlarda endotoksin (lipopolisakkarit; LPS) uygulamasının karaciğerdeki apoptotik ve nekrotik oluşumları etkileme potansiyeli karşılaştırıldı. 2 gün süreyle (200 mg/kg, i.p) pirazol injeksiyonu yapılarak CYP2E1 enzim sistemi indüklenen sıçanlara tek doz LPS (10 mg/kg; i.p) uygulandı ve 6 saat sonra incelemeler yapıldı. Apoptozis, Bax ve Bcl-2 ekspresyonları, kaspaz-3 aktivitesi ve in situ uç işaretleme tekniği (TUNEL) ile apoptotik hücreleri sayarak, nekroz ise serumda transaminaz aktiviteleri ölçümü ve histopatolojik olarak incelendi. Ayrıca karaciğerde lipit peroksit düzeyleri ve antioksidan sistem elemanları araştırıldı. Sonuçlarımıza göre, CYP2E1 indüksiyonu, LPS'nin karaciğerde yarattığı inflamasyonu arttırdı ve nekroz gelişimine yol açtı. Serumda transaminaz aktivitelerinde de daha fazla bir artış oluşturdu. Pirazol+LPS grubundaki dişi sıçanlarda enzim aktivitelerindeki artışlar daha fazla olmasına rağmen, karaciğerin histopatolojik görünümünde iki cins arasında belirgin bir farklılık görülmedi. Bax ve Bcl-2 ekspresyonları, kaspaz-3 aktivitesi ve apoptotik hücre sayımlarına göre, pirazol+LPS grubundaki sıçanlarda karaciğerde apoptotik hücre ölümü arttı, ancak iki cins arasında bir farklılık bulunmadı. CYP2E1 indüksiyonunun, LPS'nin karaciğerde prooksidanantioksidan dengede yarattığı değişiklikleri iki cinste benzer şekilde arttırdığı saptandı. Buna göre, CYP2E1 sistemi indüklenen dişi ve erkek sıçanlarda, endotoksin uygulaması karaciğerde apoptotik ve nekrotik süreçler ile prooksidan-antioksidan dengeyi benzer biçimde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
It has been accepted that the activation of CYP2E1, ethanol inducible member of cytochrome P450 and endotoxemia are two independent risk factors in alcoholic liver disease. Both CYP2E1 induction and endotoxemia augment the formation of harmful radicals such as superoxide, peroxynitrite and hydroxyl radicals, lead to oxidative and nitrosative stress and cause apoptotic and necrotic cell death. On the other hand, it has been suggested that females have greater susceptibility to alcohol-induced liver damage than males and this state may originate from the difference in Kupffer cell activation triggered by endotoxemia. In this study, the efficiency of endotoxin (lipopolysaccharide; LPS) administration on apoptotic and necrotic changes in the liver was investigated in CYP2E1-induced female and male rats. Rats were injected with pyrazole for two days to induce CYP2E1, and then LPS (10 mg/kg) was administered to rats and investigations were done after 6 hours. Apoptosis was determined by Bax and Bcl-2 expressions, caspase-3 activities and TUNEL assay. Necrosis was detected by the determination of serum transaminase activities and histopathological analysis of the liver. In addition, lipit peroxide levels and antioxidant system were measured in the liver. According to our results, CYP2E1 induction augmented LPS-induced inflammatory reactions, and caused necrotic changes in the liver. Further increases in transaminase activities were observed in the serum. Although serum transaminase activities increased further in female rats in pyrazole+LPS group, there was no difference in histopathological appearance of the livers in two gender. According to Bax and Bcl-2 expressions, caspase-3 activities and apoptotic cell counts, apoptotic cell death increased in pyrazole+LPS group, but there was no difference between two gender. CYP2E1 induction was observed to exaggerate similarly the LPS induced disturbances in hepatic prooxidant-antioxidant balance in female and male rats. According to this, apoptotic and necrotic processes and the disturbances in prooxidant- antioxidant balance in the liver are similarly affected by endotoxin treatment in CYP2E1 induced female and male rats.