Primer ve sekonder enürezis nokturnada eşlik eden psikiyatrik tanı sıklıklarının belirlenmesi ve karşılaştırılması
Estimation and comparasion of psychiatric comorbid disorders in primary and secondary enuresis nokturna
  1. Tez No: 247113
  2. Yazar: UFUK BULUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Enürezis nokturna olguları, temelde primer ve sekonder olmak üzere iki grupta incelenir. Primer enürezis nokturna olguları, senelerce bu rahatsızlığın getirdiği yükü taşımak zorunda kalırlar ve bununla ilgili birçok psikososyal zorlanma yaşarlar. Sekonder enürezis nokturna geliştiren çocuklar ise, bu ani değişimin getirdiği çevresel zorlanmalar ve rahatsızlığı provake eden değişkenlerin getirebileceği örselenmeler yüzünden psikiyatrik rahatsızlıklar geliştirebilirler. Ayrıca enürezis nokturna ile beraber birçok psikiyatrik hastalığa genetik yatkınlık da oluşmaktadır. Bu çalışmada polikliniğimize başvurmuş ve enürezis nokturna tanısını almış çocuklarda eşlik eden psikiyatrik hastalıkların ve çeşitli klinik özelliklerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmamıza 47'si primer, 37'si sekonder olmak üzere toplam 84 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların psikiyatrik durumunu değerlendirmek amacıyla Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi ? Şimdi ve Yaşamboyu Versiyonu ? (ÇDŞG-ŞY) uygulanmıştır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, iki gruptada en sık birliktelik gösteren rahatsızlık olarak tespit edilmiştir. Bunun dışında primer enürezis grubunda sosyal fobi ve depresyon gibi rahatsızlıklar, sekonder enürezis grubunda ise enkoprezis, davranım bozukluğu, karşıt olma karşı gelme bozukluğu gibi rahatsızlıklar görece olarak yüksek bulunmuştur. Bu durum iki hastalığın farklı klinik seyirleri sebebiyle oluşabilir. Ve bu durumun klinik yaklaşımda göz önünde bulundurulması tedavi girişimlerinin başarısı açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Enuresis nocturna is generally investigated in two subtypes as primary and secondary enuresis nocturna. Primary enuresis nocturna cases, suffer from the stress related to this disorder for many years and experience a variety of associated psychosocial problems. In secondary enuresis, comorbid psychiatric conditions may develop as a result of social stress associated with sudden occurrence of enuresis or due to the factors also provoking the occurrence of enuresis. Moreover, a genetic tendency for many comorbid psychiatric disorders in enuresis nocturna have also been suggested. In this study, it is aimed to examine and discuss the comorbid psychiatric disorders and clinical characteristics of children who have presented to our clinic and been diagnosed with enuresis nocturna. 84 children were included in this study, 47 of them had primary enuresis nocturna, 37 had secondary enuresis nocturna. The psychiatric status of the child was assesed by using Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children - Present and Lifetime Version (Kiddie-SADS- PL). Attention deficit hyperactivity disorder is found to be the most frequent comorbid disorder for both groups. Social phobia and depression were relatively high in primary enuresis group, while encopresis, conduct disorder, oppositional defiant disorder were relatively high in secondary enuresis group. This difference may be related to the different clinical courses of these two conditions. Taking into account this difference may be important to improve the success of therapeutic interventions.