Uyku apne sendromlu hastalarda sağ ve sol ventrikül fonksiyonlarının farklı ekokardiyografik yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluate of the left and right ventricular function by different echocardiographic methods in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 247117
  2. Yazar: KAMURAN SEYİDOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN OFLAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) olan olgularda sağ ve sol ventrikül fonksiyonlarının farklı ekokardiyografik yöntemlerle değerlendirilmesi amaçlandı.Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 30 OUAS olan hasta (26 erkek ve 4 kadın) ile 25 sağlıklı gönüllü (20 erkek, 4 kadın) alındı. Tüm olguların demografik, biyokimyasal, hematolojik parametreleri kaydedildi. OUAS tanısı polisomnografik olarak yapılan değerlendirme sonucunda konuldu. Tüm olgulara uyku çalışmasının yanında standart transtorasik ekokardiyografi, doku Doppler ekokardiyografi yöntemleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to evaluate the left and right ventricular function by different echocardiographic methods in patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS).Material and methods: Thirty subjects with OSAS and 25 healthy volunteer control subjects were enrolled. Demographic, biochemical, hematological data of the subjects were recorded. The diagnosis of the OSAS was based on a polysomnographic study. Sleep study, standard transthorasic echocardiography and tissue Doppler imaging (TDI) were performed in all subjects.