Erişkinlerde epizodik gerilim tipi başağrısında hızlı etkili lornoksikamın randomize, çift-kör, plasebo kontrollü etkililik çalışması
Effectiviness of lornoxicam quick-release form on episodic tension type headache: Randomized, double-blind, placebo controlled study
  1. Tez No: 247116
  2. Yazar: GÖKNUR SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KÖKNEL TALU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
NSAİİ'lerin gerilim tipi başağrısı üzerine etkileri üzerine çok sayıda araştırma yapılmış olunmasına rağmen, nispeten yeni antiinflamatuar ve analjezik bir ajan olan lornoksikam'ın bu tür başağrısı üzerindeki etkisiyle ilgili klinik çalışma literatürde bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; bu alandaki boşluğu doldurarak, diğeroksikamlara göre yaklaşık 3-5 saat gibi daha kısa bir yarılanma ömrüne sahip, gastrointestinal tolerabilitesi iyi olan lornoksikamın, epizodik gerilim tipi başağrısı tedavisindeki etkinliğini ortaya koymaktır.Çalışma randomize, çift-kör, plasebo kontrollü olarak İstanbul ilindeki 18-65 yaş arası 121 epizodik gerilim tipi başağrısı hastası ile yapılmıştır. Kontrol ve test grubundaki hastaların Ağrı İyileşmesi(PAR) değerleri 6'ıncı saatte beyan edilen değerler hariç istatistiksel bir anlamlılığa sahip değildir. Yine benzer şekilde Ağrı Şiddet Farklılıkları(PID) değerleri de ilaç alındıktan sonraki 2'inci saatte beyan edilen değerler hariç istatistiksel anlamlılığa sahip değildir.Global değerlendirmede kontrol grubundaki 16 hasta ilacın orta ve üzeri bir seviyede etkinliğe sahip olduğunu söylerken test grubunda 29 hasta lornoksikam için benzer değerlendirmede bulunmuştur. Sonuç istatistiksel olarak %95 güven aralığında anlamlı(significant) olsa da tedavi sonucu alınan global değerlendirme puanlarının, ağrının hemen ardından yapılan PAR ve PID puanlamasına göre daha subjektif ya da istatistiksel hataya(bias) daha açık olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although there are many researches had been done on headache, no clinical research has been found on the effect of the lornoxicam, which is relatively new anti-inflammatory analgesic agent, in the literature. The objective of the research is to determine the analgesic effect of quick-release lornoxicam, which has a shorter half-life with 3-5 hours and has a beter gastrointestinal tolerability regarding otherNSAIDs, on episodic tension-type headache.The research was designed as double-blind, randomized, placebo controlled and, includes 121 patients who are 18-65 years old. The effectiveness of lornoxicam according to the Pain Relief (PAR) values ofboth the control and the test groups are not statistically significant except 6th hour. In a similar manner, The effectiveness, according to Pain Intensity Differences (PID) values also not statistically significant except 2nd hour.Finally, 29 of 44 patients in the test group evaluated the effect of the lornoxicam as above the avarege by overall satisfaction where 16 of 40 patients in the control group did the same assessment. Altough the effectiveness of the lornoxicam is statistically signifciant at %95 confidence interval by ?overall satisfaction?, which was given by the patients at the end of the therapy period, the overall satisfactionassessment is more subjective and sensitive to statistical bias according to PAR and PID.