Periferik vasküler cerrahide lumbar epidural anesteziye kombine edilen Deksmedetomidin sedasyonunun miyokard iskemisi üzerine olan etkileri
The affects of Dexmedetomidine on myocardium on patients under epidural anesthesia who are being operated for vascular surgery
- Tez No: 247118
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE ÇAMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Fransızca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Periferik damar hastalıkları, dünyada morbidite ve mortaliteye en sık neden olan hastalıklardan biridir. Periferik damar cerrahisinde mortalite hızı gelişen cerrahi, görüntüleme yöntemleri ve uygun anestezik yaklaşımlar ile belirgin olarak düşmüştür. Özellikle santral blok uygulamalarından ve perioperatif miyokard koruma ilkelerinin yerleşmesi bu iyileşmenin temel nedenlerindendir.Hastanın konforu ve cerrahın optimum şartlarda çalışması için, epidural anestezi uygulanacak hastalar sedasyonla kombine edilmelidir. Bu alanda en yaygın klinik uygulama, epidural anesteziyi sedatif olarak midazolam ile kombine etmektir. Biz bu çalışmamızda midazolamı yeni bir selektif alfa-2 agonist olan deksmedetomidin sedasyonunun özellikle myokard koruması açısından etkinliğini araştırdık.ASA II-III grubu, epidural anestezi altında periferik revaskülarizasyon yapılacak iskemik kalp hastalarının dahil edildiği çalışmamızda bir grup hastaya deksmedetomidin sedasyonu epidural anesteziye eklenmiştir; hemodinamik profil ve troponin ile izlenen perioperatif myokard hasarı, kontrol grubu olarak da tanımlanabilecek olan midazolam sedasyonlu hastalarla kıyaslanmıştır. Bu süreçte sedasyonun kalitasi ve postoperatif analjezi gereksinimine olan etkiler de araştırılmıştır.Çalışmamızda elde edilen sonuçlar kısaca şöyle özetlenebilir. Deksmedetomidin ile midazolama eşdeğer bir sedasyon özellikle intraoperatif dönemde elde edilmiştir, postoperatif dönemde de hedef sedasyon düzeyi daha kolay tutturulabilmiştir. Hemodinamik parametrelerimiz kalp tepe atımı, sistolik arter basıncı ve ortalama arter basınçlarının kontrol altında tutulmasında deksmedetomidin daha avantajlı bulunmuştur. Miyokard oksijen dengesine olan bu olumlu katkı perioperatif troponin düzeylerindeki düzelme trendiyle de gösterilmiştir. Ayrıca postoperatif süreçte analjezik tüketiminde azalma ve düşük VAS değerleri ile kendini göstermiştir.Deksmedetomidinin miyokard koruyucu etkisinden kesin olarak bahsedebilmek için daha geniş ve daha iyi standartize edilmiş hasta popülasyonu içeren çalışmalar yapılması gerekmektedir. Böylelikle bu tip hasta grubunda çok sık ve yaygın kullanılan beta-bloker veya kalsiyum kanal blokerleri gibi kardiyoprotektif ajanların etkileri saf dışı bırakılarak sağlıklı değerlendirme yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Increasing cathecolamine and other stress hormones , stress inducing applications like anesthesia and surgical intervention can cause serious hazard on myocardium by causing ischemia in the postoperative period.Peripheric vascular disease is worldwide one of the most common reasons of morbidity and mortality. Mortality rates in the peripheric vascular surgery has reduced definitely with improving surgery tecniques, imaging methods and appropriate anesthetic approach. This improvement is the result of central block applications and peroperative myocardial salvage methods.Epidural anesthesia should be combined with sedation in order to obtain both patient comfort and optimum operating conditions for the surgeon. The most common clinically used sedative for combination with epidural anesthesia is midazolam. In our study we used dexmedetomidine, the new selective alpha 2 agonist , instead of midazolam to investigate especially the myocardial saving and analgesic consumption effect of dexmedetomidine.Our study population involved ischemic heart patients classified in group ASA II-III, undergoing peripheric revascularization under epidural anesthesia. In a certain group of patients dexmedetomidine was combined to epidural anesthesia, while midazolam was used for combination in the other group. Peroperative myocardial damage was compared between the two groups in terms of hemodynamic profile and troponin levels. In this process, quality of the sedation and acquirement of postoperative analgesia were also observed.Equal amount of sedation between the two agents was reached especially in the intraoperative period. In the postoperative period, target sedation level was reached more easily with dexmedetomidine. This agent was determined as beneficial by decreasing hemodynamic parameters which are apical heart rate, systolic arterial pressure and mean arterial pressure. This positive effect on myocardial oxygen demand was defined by the peroperative improvement in the troponin levels. Besides, decrease in the analgesic consumption in the postoperative period and low VAS levels were identified.Extensive studies involving better standardized patient populations are required in order to mention the myocardial salvage effect of dexmedetomidine definitely. Thus, effects of cardioprotective agents like beta blockers and calcium channel blockers used widely in this patient population can be distinguished and healthier evaluation is possible.