Polikistik over sendromunun uzun dönem kardiyovaskuler komplikasyonlarında pentraksin 3 belirteç olabilir mi?
Does pentraxın3 is a marker in polycyctics ovary syndrome long term cardiovascular complications?
  1. Tez No: 247157
  2. Yazar: UMUT SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAFALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Polikistik over sendromu (PKOS) ile inflamatuar durumlarda arttığı bilinen pentraksin 3 (PTX3) molekülü ile obezite, insülin direnci ve C-Reaktif Protein (CRP) arasındaki ilişkiye bakıldı. PTX3 inflamatuar bir belirteç olarak, PKOS'lu olgularda kardiyovaskuler hastalık (KVH) gelişme riskini öngörmedeki rolü araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 2003 Rotterdam tanı kriterlerine göre PKOS tanısı konulan 40 hasta ve kontrol grubunu oluşturmak üzere 40 sağlıklı ve düzenli adet gören kadın çalışmaya alındı. Çalışma prospektif olarak planlandı. Sistemik hastalığı olanlar hipertansiyon, diyabet, enfeksiyonu ve anemisi olanlar, sigara kullananlar ve geçmiş 6 ay içinde ovulasyon indüksiyon ajanları, glukokortikoidler, antiandrojenler, antihipertansifler ve antianemikler gibi ilaçları kullanan kadınlar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya alınan tüm kadınlar vücut kitle indeksi (VKİ) 25 kg/m2'nin altında ve üstünde olacak şekilde 4 alt gruba ayrıldı. Bütün olgulardan kan alınarak tam kan sayımı, açlık kan şekeri, CRP, açlık insülini, hormon profili ve PTX3 plazma düzeylerinin ölçümleri yapıldı. Açlık glukoz/Açlık insülin (AG/AI) oranlarına bakıldı. Olguların HOMA-IR indeksleri hesaplandı. Tüm olgulara 75 gramlık oral glukoz tolerans testi (OGTT) uygulandı.Bulgular: PKOS'lu hastalarla kontrol grubu hastaları arasında yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ) ve WHR bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. (P>0,05). PKOS'lu hastaların Ferriman Gallaway (FG) skoru, sağ over hacmi ve sol over hacmi kontrol grubu hastalarına göre daha fazladır. PKOS'lu hastalarla kontrol grubu hastaları arasında öströjen (E2), tiroid stimulan hormon (TSH),prolaktin (PRL), dihidroksiepiandrostenon sülfat (DHEA-S) ve 17-OH progesteron seviyesi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. PKOS'lu hastaların lüteinizan hormon (LH), LH/FSH (folikül stimulan hormon) ve total testosteron seviyesi kontrol grubu hastalarına göre daha yüksek, FSH seviyesi ise kontrol grubu hastalarına göre daha düşüktür. PKOS'lu hastalarla kontrol grubu hastaları arasında açlık insülin, AG/AI, HOMA-IR ve oral glukoz testi (OGTT) bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. PKOS'lu hastalarla kontrol grubu hastaları arasında yüksek dansiteli lipoprotein (HDL),düşük dansiteli protein (LDL) ve trigliserid (TG) değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. PKOS'lu hastalarla kontrol grubu hastaları arasında CRP ve PTX3 bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yok iken alt gruplara ayrıldığında, VKİ?25 olan PKOS'lu hastaların CRP VKİ
Özet (Çeviri)
Aim: We investigated the relaton between polycystic ovarian syndrome (PCOS) and the pentraxin 3(PTX3) molecule known to inrease in inflammatory processes and obesity, insulin resistance, C-Reactive Protein (CRP), in this study. As an inflammatory marker, the role of PTX3 in predicting cardiovascular disease (CVD) development in PCOS cases.Material and methods: 40 patients who had taken PCOS diagnosis at Gynecology and Obstetrics Clinic of Medicine Faculty of Fatih University and 40 healthy and with regular menstruation women as control group were included in the study. The study was planned as a prospective one. Women that have systemic diseases, hipertension, diabetes, infection or anemia, smokers and had a history of ovulation induction agents, glucocorticoid, antiandrogenes, antihypertensive and antianemic drug usage were excluded from the study. All the women included in the study were divided into 4 goupe according to their Body-Mass Index (BMI) as to be lower or higher then 25 kg/m2. Blood samples were taken from every case and complete blood cell count, fasting blood glucose, CRP, fasting insulin, hormone profil, and plasma PTX3 levels were measured. Fasting Glucose/Fasting İnsulin (FG/FI) ratios and HOMA-IR indexes were calculated. Oral glucose tolerance test with 75 gr glucose was applied to all patients.Results: No significant differences was found between PCOS and control group in term of age, height, weight, BMI, waist/hip raito, estradiol, tiroid stimulating hormone, prolactin, dihydroxy epi androsteron sulfat and 17-OH progesterone (p>0,05). The Ferriman Gallaway (FG) Score, the volume of right and left ovary calculated more in PCOS patients than controls. PCOS patients Lutein hormon (LH) and total testesteron (TT) and LH/FSH (Follicle-stimulating hormone) ratio are higher than controls. Fasting insulin levels, FG/FI ratio, HOMA-IR index, CRP and PTX3 levels did not significantly different between two groups (p>0,05).