Karpal tünel sendrom tedavisinde lokal steroid enjeksiyonu ve düşük enerjili lazer tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Compare the effects of the local steroid injection and low level laser in the treatments of carpal tunnel syndrome
- Tez No: 247181
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Karpal Tünel Sendromu ( KTS ), tuzak nöropatiler grubu içinde incelenen ve en sık karşılaşılan periferik nöropatidir (1,2). KTS, median sinirin karpal tünel içinde basıya uğraması sonucu ortaya çıkan bulgu ve belirtiler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma orta derece karpal tünel sendrom tedavisinde lokal steroid enjeksiyonu ve düşük enerjili lazer tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması amacı ile planlandı.Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran hastalar değerlendirilerek, 50 hastaya (90 el), anamnez, klinik muayene ve elektromyografik(EMG) çalışma ile orta derece KTS tanısı kondu ve çalışmaya alındı. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı.Birinci gruba iki hafta boyunca 10 seans düşük enerjili lazer uygulandı .İkinci gruptaki hastalara, karpal ligamanın altına betamethasone disodiumphosphate,acetate enjekte edildi. Üçüncü grup ise(sadece splint ve NSAİD) kontrol grubu oldu.Her üç gruba da NSAİD ve el-bilek splinti verildi.Hastalar tedavinin başlangıcında, ve 6 hafta sonrasında elektronörofizyolojik parametreler (median sinir motor distal latansı ve duysal sinir iletim hızları), vizüel analog skala (VAS), Boston Skalası (semptom şiddeti ve fonksiyonel kapasite) ve el kavrama gücü ile değerlendirildiler.Splint+NSAİD grubu, Splint+NSAİD+Lazer grubu ve Splint+NSAİD+Steroid enjeksiyonu grubu olmak üzere her üç grupta da hastaların tedavi sonrasında median sinir distal motor latansında azalma, duysal sinir iletim hızında artış saptanmıştır.Ayrıca yine her üç grupta tedavi sonrasında el kavrama gücünde artış,VAS ve Boston semptom şiddeti ve fonksiyonel kapasite skalalarında azalma saptanmıştır.Her üç grubu karşılaştırdığımızda bu değerlendirme parametrelerindeki artış ve azalmalar Splint+NSAİD+Steroid grubu lehine istatistiksel olarak çok daha anlamlı idi.Çalışmamızda Splint+NSAİD+Lazer tedavisinin hastalarda semptom ve fonksiyonel düzelme yaptığı tespit edilmesine rağmen Splint+NSAİD tedavisine üstünlüğü gösterilememiştir.Sonuç olarak; NSAİD+Splint+Lokal steroid kombinasyon tedavisi bu çalışmada belirtilen diğer kombine konservatif tedavi yöntemlerine kıyasla KTS yönetiminde kısa dönem etkinlikte iyi bir tedavi yaklaşımı olarak dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Carpal Tunnel Syndrome (CTS) is the most common entrapment neuropathy. CTS is defined as the sign and symptoms due to compression of the median nerve in the carpal tunnel. This study was aimed to compare the effects of local steroid injection and low level laser in the treatments of moderate carpal tunnel syndromeFifty patients (90 hands) admitted to our outpatient clinic who were diagnosed as moderate CTS by history, clinical examination and electrophysiologic evaluation, were included in the study. Patients were then randomized into three groups. First group was treated with 10 sessions of low level laser for two weeks; the second group was treated with betamethasone disodiumphosphate,acetate which was injected under the carpal ligament,third group(only wrist splint and NSAİD) is control group.Wrist splint and NSAİD was applied to the all group patients.Electroneurophysiological parameters (distal motor latency and sensory nerve conduction velocities of median nerve), visual analogue scale (VAS), Boston Scale (symptom severity and functional capacity) and hand grip strength, were assessed at the beginning of the treatment and six weeks after treatment.In our study, all three groups has been demonstrated that, a posttreatment decreased distal motor latency and an increased sensory nerve conduction velocities of median nerve, when compared to baseline. Also, an increased hand grip srength, a lower VAS and Boston symptom severity scores, and a lower functional capacity scores has been achieved by all three gruops. In comparison of three groups, changes in assessment parameters was statistically significant in favour of Splint+NSAID+Laser group. In our study, it has been determined that Splint+NSAID+Laser therapy ameliorates symptoms and functions, although it has no superiority on Splint+NSAID therapy.In coclusion; NSAID+Splint+Local steroids injection therapy is considered as an appropriate treatment approach in short-time efficiancy of KTS management, when compared with other combined conservative treatment modalities.