Osteoporozun erkeklerdeki yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of osteoporosis on quality of life in men
  1. Tez No: 247191
  2. Yazar: YALKIN ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik mikromimarisinde bozulma sonucu kırıklara neden olabilen ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Çalışmanın amacı morbidite ve mortalitesi yüksek bir hastalık olan osteoporozda yaşam kalitesini ve yaşam kalitesi üzerine etkili faktörleri değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya lomber ve femur boynu kemik mineral yoğunlukları dual enerji X-ray absorbsiyometre ile ölçülen ve sonucunda osteoporoz saptanan 113 erkekten oluşan olgu grubu ile her iki bölge kemik mineral yoğunlukları normal bulunan katılımcılardan oluşturulan 67 kişilik kontrol grubuna dahil edildi. Her iki gruba sosyodemografik özellikler ve osteoporoz risk faktörlerini sorgulayan soru formu ve yaşam kalitesi ölçekleri uygulandı. İstatistiksel analizde ikili karsılastırmalar t testi, çoklu karşılastırmalar tek yönlü varyans analizi ve lineer regresyon analizi, sürekli değiskenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile degerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Osteoporosis is a bone disease which may cause fractures as a result of reduced bone mineral density and disrupted bone micro architecture also decreasing the quality of life.Methods: Bone mineral density of lomber spine and femoral neck were measured by dual enerrgy X-ray absorptiometry and the results with osteoporosis in 113 men identified from the group consisting of the patients with both bone mineral density in normal participants formed the control group 67 persons were included in this study. A questionnaire, which was prepared for assessment of sociodemographic features and risk factors for osteoporosis, and quality of life scales were administered to the 113 osteoporotic cases and control group, consisted of 67 normal. Face to face interview method was used. Student?s t test, ANOVA, Linear regression analysis and Pearson?s correlation analysis were used in statistical assessments. P < 0.05 value was accepted as significant.Results: It has been concluded that osteoporosis decreases the quality of life as measured by both SF-36 and QUALEFFO-41 scales. The factors related to quality of life are fracture, alcohol consuption and smoking.