12 haftalık anaerobik antrenman programının 14?16 yaş erkek taekwondocuların kan laktat ve elektrolit düzeylerine etkileri.
The effects of the 12 week anaerobic training programme on the level of blood lactate and electrolyte of the male taekwondo athletes between 14-16 years old.
- Tez No: 247225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmanın amacı; 12 haftalık anaerobik antrenman programının; kan laktat, elektrolitler (Na+, K+, Cl? ), ve kreatin kinaz düzeyleri ile bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkilerini incelemek ve kan laktatı, elektrolitlerin ve kreatin kinazın birbirine etkilerini karşılaştırmaktır.Araştırma, yaş ortalaması 14,30±1.16 yıl olan 10 elit erkek taekwondocu üzerinde yapılmıştır. Ölçümler 12 haftalık antrenman programı başlangıcı ve bitiminde egzersiz öncesi ve sonrasında gerçekleştirilmiştir. Kan laktat, kreatin kinaz ve elektrolitlerin ortalamaları arasındaki farkı belirleyebilmek için tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi (One Way ANOVA for Repeated Measures) testi kullanılmıştır. Ölçümler arasındaki farkın hangi dönemlerde olduğunu tespit edebilmek için Bonferroni çoklu karşılaştırma analizi yapıldı. 12 hafta öncesi ve sonrası istirahat düzeyinde ölçülen fiziksel uygunluk parametreleri arasındaki fark ise ilişkili ölçümler için Wilcoxon işaretli sıralar testi ile belirlendi. Parametreler arasındaki ilişkileri belirleme de çoklu doğrusal regresyon (Multiple Linear Regression) kullanıldı. Sonuçlar 0.01 ve 0.05 önem seviyesinde değerlendirildi.Analizler sonucunda taekwondocuların elektrolit düzeyleri incelendiğinde, sodyum ve klor değerlerinde antrenman programı başlangıcında egzersiz öncesi ve sonrası değerler arasında anlamlı bir farka rastlanmazken (p>0.05), 12 haftalık antrenman programı bitiminde egzersiz sonrası sodyum ve klor değerlerinde anlamlı fark tespit edilmiştir (p0.05), antrenman programı bitiminde egzersiz sonrası potasyum değeri, egzersiz öncesi potasyum ortalamasına göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of his study is to determine what is the effects of twelve weeks training programme which is aplied to 14-16 aged taekwondo athletes on levels of blood lactate, electrolits (Na+, K+, Cl? ), and creatin kinase and some physicial parameters.This research was made on the 10 elite male taekwondo athletes whose average ages are 14,30±1.16. Measures were taken at the beginning and at the end of 12 weeks training programme. Varians analysises (ANOVA) test was used to define the differences among blood lactate, creatine kinase and electrolytes. Benferroni multiple analysises were done in order to determine the terms which measure belongs to when they were different. The difference between physical suitablity parameters measured before 12 week of resting level and after 12 weeks was determined by the rows test of Wilcoxon marked in order to obtain related measures Multiple linear regression was used to determine the relations between parameters. The results were evaluated on the importance level of 0.01 and 0.05.There was no reasonable difference in the rate of plasma sodium and chlorine at the level of resting at the beginning and at the end of 12 week programme (p>0.05). On the other hand at the end of sodium and chlorine was determined (p0.005).