Metabolik sendromlu hastalarda ve sağlıklı bireylerde oksidatif stresin araştırılması
The investigation of oksidative stress in patients with metabolic syndrome and healthy individuals
  1. Tez No: 247235
  2. Yazar: HUMEYRA ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Metabolik sendromda ve sağlıklı bireylerde 8-izoprostan ve koenzimQ10 düzeylerini saptayıp; bu parametrelerin birbirleri ile ve metabolik sendrom tanı kriterleri ile ilişkileri olup olmadığını ortaya koymayı amaçladığımız çalışmamız 30 metabolik sendrom hastası ile 20 sağlıklı kontrol üzerinde gerçekleştirilmiştir.Hasta ve kontrol gruplarının VKİ, bel çevresi, kalça çevresi, sistolik ve diastolik kan basıncı ölçümleri ile serum glukoz, lipid, insülin, HbA1c, 8-izoprostan ve koenzimQ10 düzeyleri, HOMA-IR indeksleri belirlenmiştir.Metabolik sendromda 8-izoprostan düzeyleri sağlıklı bireylerden anlamlı olarak yüksek bulunmuştur, ancak koenzimQ10 düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.8-izoprostan düzeyleri hem hipertansiyon hem de viseral yağlanma ile ilişkili gibi görünmektedir. Metabolik sendromdaki artmış oksidatif stresin mekanizmasını aydınlatmaya yönelik ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
We aimed to determine 8-isoprostan and coenzyme Q10 levels in patients with metabolic syndrome and healthy individuals and demonstrate whether there were relations between these parameters and metabolic syndrome criteria. Our study was performed on 30 patients with metabolic syndrome and 20 healthy individuals.BMI, wrist and hip circumferences, systolic and diastolic blood pressures and serum glucose, lipid, insulin, HbA1c, 8-isoprostan and coenzyme Q10 levels and HOMA-IR indexes of subjects in both groups were determined.8-isoprostane levels were significantly increased in metabolic syndrome compared to healthy individuals, however there was no significant difference between groups for coenzyme Q10 levels.8-isoprostan levels seem to be related to both hypertension and visceral obesity which are components of metabolic syndrome. Further investigations are needed to clarify the mechanism of increased oxidative stress in metabolic syndrome.