Türkiye'de hobi amaçlı olarak yetiştirilen bazı sülün türlerinin verim özellikleri
The yield characteristics of some pheasant species as hobby purpose raised in turkey
- Tez No: 247236
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de hobi amaçlı olarak yetiştirilen bazı sülün türlerinin yumurta verim ve kuluçka özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 1 erkek: 3 dişi oranlarında ve 1 yaşlı Kral ve 2 yaşlı Kırmızı Altın, Sarı Altın, Hatun, ve Gümüş ve 1 erkek; 5 dişi oranında 1 yaşlı Halkalı sülün türleri kullanılmıştır.Kırmızı Altın, Sarı Altın, Hatun, Kral, Gümüş ve Halkalı sülünlerin yumurtlama periyotları, yumurta ağırlığı ve hayvan başına yumurta verimleri sırasıyla; 59, 37, 69, 92, 112 ve 136 gün; 27,61; 26,07; 30,23; 29,67; 41,96 ve 31,43 g; 17,60; 6,00; 23,00; 41,40; 29,60 ve 65,06 adet olarak belirlenmiştir.Araştırmada kullanılan sülün türlerinin döllülük oranı, kuluçka randımanı ve çıkım gücü değerleri sırasıyla; % 73,95; 66,67; 83,33; 83,64; 67,52 ve 77,25; % 56,30; 50,00; 66,67; 64,85; 47,01 ve 62,43; % 76,14; 75,00; 80,00; 77,54; 69,62 ve 80,82 olarak tespit edilmiştir. Sülün türlerinin döllülük oranlarında ve kuluçka randımanlarında istatistiki farklılık (P0,05).Bu araştırmanın sonucunda hobi amaçlı yetiştirilen sülünlerin gerek yumurta verimlerinin ve gerekse diğer kuluçka verimlerinin belirlenmesi veya artırılmasına yönelik daha fazla araştırmalar yapılmasının, bu sülün türlerinin Türkiye'de daha yaygın olarak yetiştirilmesine katkı sağlayabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, egg production and incubation traits of the pheasant species that have risen for hobby in Turkey were searched. In the research, 1 male: 3 female breeding rate was applied in 1 aged King and 2 aged of Red Gold, Yellow Gold, Lady, and Silver pheasant and 1 male:5 female breeding rate for 1 aged of Ringed pheasant were applied.Incubation period, egg weight and egg production traits of Red Gold, Yellow Gold, Lady, King, Silver and Ringed pheasant were determined respectively; 59, 37, 69, 92, 112 and 136 day; 27,61; 26,07; 30,23; 29,67; 41,96 and 31,43 g; 17,60; 6,00; 23,00; 41,40; 29,60 and 65,06 eggs.Fertility rates, hatchability of all eggs and fertile eggs of the pheasant species were determined respectively; % 73,95; 66,67; 83,33; 83,64; 67,52 and 77,25; % 56,30; 50,00; 66,67; 64,85; 47,01 and 62,43; % 76,14; 75,00; 80,00; 77,54; 69,62 and 80,82. While it was determining statistically important differences fertility ratio and hatchability of the different pheasant species (P0,05).As a result of this study; it could be said that much more study about pheasant breeding for hobbies is useful for the behalf of the widespread of this pheasant breeding in Turkey.