Hemşirelik hizmeti sunan sağlık personelinde malpraktis:Konya örneği
Nursing service presented health personnel:Konya example
- Tez No: 247237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ÖZATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hemşirelik hizmeti sunan hemşire, ebe ve acil tıp teknisyenlerinde (A.T.T), tıbbi hata oranlarını, nedenlerini ve türlerini belirlemek ve Malpraktise Eğilim Ölçeği'ni geliştirerek geçerlilik ve güvenilirliğini incelemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma, tanımlayıcı ve metodolojik araştırma türüne uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırmaya farklı hastanelerde fiilen hemşire olarak görev yapan 240 sağlık personeli dahil edilmiştir. Veri toplama işlemi 10/10/2008- 29/02/2009 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veri toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve Malpraktise Yatkınlık Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler üzerinde tanımlayıcı istatistiki analziler, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey HSD testi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır.Malpraktise Eğilim Ölçeğinin içerik-kapsam geçerliliği Kapsam Geçerlik Oranı İndeksi ile yapılmıştır. Ölçeğin iç tutarlılık güvenilirlik analizi; Madde-Toplam-Madde Korelasyonları ve Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı ile; yapı geçerliği ise Doğrulayıcı Faktör Analizi ile gerçekleştirilmiştir. Faktör Analizi öncesinde, örneklem yeterliliğini saptamak için KMO analizi ve örneklem sınama büyüklüğünü saptamak için Barlett Testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to investigate the rates, causes and types of malpractices in the health personnel.It was designed as a descriptive and methodoligal research so that Malpractice Susceptibility Scale should become beneficial in the literature of nursing. Working actively in various hospitals, 240 health care workers were enrolled into the study. The data were pooled between October 10, 2008 and February 29, 2009. In order to accumulate the data, the form of Personal Information and the Malpractice Susceptibility Scale developed by the researcher were used. Accumulated data were analyzed in terms of descriptive statistical analysis, student?s chi square test, t test in independent groups, one way variant analysis, Tuckey?s HSD test and confirmatory factor analysis.Content validity of Malpractice Susceptibility Scale was performed via Content Validity Index. The analysis of internal consistency-reliability of the scale was performed using the Correlations of Item-Total-Item and the coefficiency of Cronbach Alpha Reliability; however, structural validity was performed via Confirmatory Factor Analysis. Prior to Factor Analysis, Barlett?s Test was used to determine the size of sample examination, and KMO analysis to determine the sample sufficiency.