Kırsal veya kentsel bölgede yaşayan kadınlarda genital hijyen davranışları ve ilişkili faktörler
Genital hygien behaviours and related factors of women living in urban or rural area
- Tez No: 247241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kırsal veya Kentsel Bölgede Yaşayan Kadınlarda Genital Hijyen Davranışları ve İlişkili FaktörlerKadınların doğurganlık özellikleri aynı zamanda jinekolojik problemlerinde kaynağı olabilmektedir. Kadınların jinekoloji polikliniklerine en sık başvurma nedenleri arasında; üreme organlarının yapı ve fonksiyonlarının bozulması ile ilgili sorunlar ilk sırada yer almaktadır. Bu sorunlar içerisinde de genital enfeksiyonlar en sık yaşanan sorundur. Ülkemizde yapılan çeşitli çalışmalarda da genital enfeksiyonun yaygın bir sorun olduğu görülmektedir. Ayrıca sosyo kültürel faktörler, sosyal normlar ve davranışlar, kadının sosyal statüsü ve riskli seksüel davranışları da morbiditeyi etkileyen faktörlerdendir. Kadının sağlığıyla ilgili bütün bu faktörleri bilmesi gerekmektedirBu çalışma kırsal bölgede yaşayan 15-49 yaş arasındaki kadınlarda yaşanılan bölgenin genital hijyen uygulamalarına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılmıştır.Araaştırmada evrenin bilinmediği örnekleme yöntemi ile Kızılören Sağlık Ocağı bölgesi ve Havzan 30 Nolu Ssağlık Ocağı bölgesinden toplam 288 kişi alınmıştır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan 28 soruluk anket formu ve Ege ve Eryılmaz tarafından (2005) geliştirilen Genital Hijyen Davranışları Envanteri ile toplanmıştır. Anket formu araştırmacı tarafından yüzyüze görüşülerek doldurulmuştur. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin analizinde, student t testi, mann-whitney utesti Ki-kare analizi, one way anova, frekans- yüzde dağılımı, pearson's korelasyon analizi kulanılmıştır. Genital hijyen davranışlarında risk faktörlerini belirlemek amacıyla multiple regresyon analizi yapılmıştır.Çalışma yapılan bölgelerde kadınların %40,3'ü son bir yılda idrar yolu enfeksiyonu, %35,4'ü vajinal enfeksiyon geçirmiş, %69,1'i vajinal duş uygulaması yapmaktadır. Demografik, sosyo ekonomik, genital hijyen uygulamaları ve genital enfeksiyonlar açısından iki bölge arasında farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Genital Hygien Behaviours and Related Factors of Women Living in Urban or Rural AreaFertility characteristics of women may also be the reason of gynecological problems. Among the most frequent applications of women to the polyclinics, problems related to structural and functional disorder of reproductive organs takes palece on the top. Genital infection is the prevailing one among the problems. Moreover some riskysexual behaviors such as socio-cultural factors,social norms and behaviors, social status of women etc are the factors that influence morbidity. Women should know all these factors related to genital health to be protected from genital infections.This study was performed to descriptively and comparatively determine genital hygiene behaviors and affecting factors in women between 15 and 49 years old who live in rural and urban region.In research, 288 persons in total from the havzan health center no:30 and Kızılören Health Center region due to sampling method with un unknown population. Data in research were collected through a questionnaire form consisting of 25 questions preperad by researcher and through Genital Hygiene Behaviors Inventory developed by Ege and Eryılmaz (2005). Questionnaire form was completed by meeting face-to-face. In the analysis of dependent and independent variables, student t test, mann-whitney u test, chi-square analysis, one way ANOVA, frequency-percentage distribution, Pearson correlation analysis were used. Multiple regression analysis was performed in order to determine risk factors in genital hygiene behaviors.In the regions where the study was performed, 40,3 % of women had urinary tract infections, 35,4% had vaginal infections and 69,1 % was applied vaginal douching. It was determined that there were some differences among two regions in respect of demographic, socio-economic, genital hygiene applications and infections.