Bilateral Tip 1 fasiyal ağrılarda radyofrekans termokoagulasyon trigeminal rizotominin etkinliği
Percutaneous controlled radiofrequency trigeminal rhizotomy for the treatment of bilateral Type 1 facial pain
- Tez No: 247343
- Danışmanlar: PROF. DR. O. TAYFUN DALBASTI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Trigeminal sinirin bir veya daha fazla dalının inerve ettiği sahaya yayılan fasiyal ağrı sendromları, tarihçesinin M.Ö. 2000'li yıllara kadar dayanmasına ve de modern nöroşirürji pratiğinin önemli başlıklarından birini oluşturmasına karşın etyolojisi bugün için bile kesin olarak aydınlatılamamış; tedavi açısından ise bir çok farklı medikal ve cerrahi seçeneğin mevcudiyetine rağmen tıbbi bir bilinmeyendir.İlk olarak 4 Aralık 1667'de İngiliz filozof ve tıp bilgini John Locke tarafından kapsamlı tanımı yapılan trigeminal nevralji hastalığı için Burchiel ve arkadaşları tarafından 2003 yılında yeni bir sınıflandırma yapılarak fasiyal ağrı sendromları 7 alt grupa ayrılmıştır. Bu klasifikasyona göre; trigeminal sinir trasesi boyunca yayılan keskin, şimşek çakar tarzda elektrik şokunu andıran, birkaç saniye süreli, şiddetli, tekrarlayan ağrı ataklarıyla seyreden fakat ataklar arasında ağrıların görülmediği yüz ağrısı primer- idyopatik- esansiyel trigeminal nevralji veya Tip I fasiyal ağrı olarak kabul edilmiştir.Unutulmamalıdır ki; trigeminal nevraljiler kraniofasial nevraljiler içinde en sık görülenidir. Eğer herhangi bir hasta trigeminal sinirin dallarından biri üzerinde dağılan intermittan ve paroksismal ağrıdan şikayetçi ise klinisyenlerin ayırıcı tanısı içinde yeni adıyla Tip I fasiyal ağrı, eski adıyla idiyopatik trigeminal nevralji ilk olarak akla gelmelidir. Öyküsüne yönelik detaylı sorgulama yapılmayan ve genellikle tek taraflı bir rahatsızlık olarak bilinen bu hastalık yaklaşık olarak 100 olgunun 3'ünde bilateral semptomatolojiye sebebiyet vermektedir.Etyolojisinde nörovasküler kompresyon teorisinin primer olarak sorumlu tutulduğu bu hastalıkla ilgili olarak epidemiyolojik açıdan kız cinsiyet dominansisinin daha belirgin olarak gözlemlenmesi, ailesel öykü ve ek hastalık birlikteliğinin daha yüksek oranda rastlanılmasının dışında; tek taraflı semptomatolojiden ne gibi farklılıkları olduğu ve tedavisinin nasıl yönlendirilmesi gerektiği bilinmemektedir.Tedavi amaçlı bir çok prosedürün tanımlanmış olmasına rağmen hiçbir girişimle tamamen tatminkar sonuca varılamayan ve de genel bir kural olarak en iyi sonucun tedavi eden beyin cerrahının en çok kullandığı girişim sonrasında elde edildiği iddiasının mevcut olduğu bir hastalıkta, çift taraflı yakınma mevcudiyetinde cerrahide bir ikilemle karşı karşıya kalınacağı aşikardır.Terapötik bir bilinmeyen olarak isimlendirilen bilateral Tip I fasiyal ağrılarla ilgili literatürde ağrının tipinin kesin olarak tanımlandığı, unilateral & bilateral semptomatoloji ve tedavinin detaylı olarak karşılaştırıldığı geniş bir seri tıbbi literatürde bulunmamaktadır.Bu tez ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Kliniğinde 1974-2008 yılları arasında radyofrekans termokoagulasyon işlemi ile tedavi edilen unilateral ve bilateral Tip I fasiyal ağrı olgularında RF tedavisinin etkinliğinin araştırılması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The objective of this study was to evaluate the effectiveness of percutaneous, controlled radiofrequency trigeminal rhizotomy (RF-TR) for the treatment of bilateral Type I facial pain or idiopathic trigeminal neuralgias (ITN). The outcome of 1548 ITN patients who are treated initially and only by RF-TR was analyzed after a follow-up period of 1 to 35 years.METHODS: 1498 unilaterally and 50 bilaterally affected Type I facial pain (ITN) patients underwent a total of 2131 percutaneous radiofre¬quency rhizotomy procedures for 1598 sides between 1974 and 2008. Benzodiazepines and narcotic analgesics were used for anesthesia because during the procedures the patient?s cooperation was essential so that the physician could create selective and controlled lesions. Although the effectiveness, the complications and the recurrence of the procedure had been investigated basicly, we seeked for the epidemiologic characteristics of the bilateral disease as well.RESULTS: Acute pain relief maintained in 1559 sides (99.00%) and that was accepted as the initial success rate. 1217 sides (76.16%) were successfully managed with a single procedure, and the remainder were treated with multiple procedures. The average follow-up time was 76.64±73.92 months. Complete pain relief at 5 years was achieved in 58.44% of the patients who underwent a single procedure. Pain relief was reported in 91.95% of patients with a single procedure or with multiple procedures 5 years after the first rhizotomy was performed. No mortalities occurred during the procedures. After the first procedure was performed, early pain recurrence (