Off-pump koroner arter by-pass cerrahisi uygulanan hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan pektointerkostal fasiyal bloğun postoperatif ağrı tedavisine etkisi
Effect of ultrasound-guided pectointercostal fascial block on postoperati̇ve pai̇n management in patients undergoing off-pump coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 813571
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pompasız koroner arter by-pass greftleme cerrahisi (KABG); kardiyopulmoner by-pass (KPB) cihazı kullanılmadan atan kalpte koroner arter cerrahisi yapılmasıdır. Genellikle mediyan sternotomi yöntemi ile yapılır. Büyük bir cerrahi olduğu için oldukça ağrılı bir işlemdir. Postoperatif analjezi yöntemleri hem ağrıyı azaltmak hem de ağrıya bağlı komplikasyonları önlemek için oldukça önemlidir. Sıklıkla multimodal analjezi yöntemleri tercih edilir. Pektointerkostal fasiyal blok son yıllarda artan ultrason kullanımı ile birlikte tercih edilen torasik duvar fasiyal blokları arasındadır. Bu çalışmada, off-pump koroner arter by-pass greftleme cerrahisi geçiren hastalarda ultrasonografi eşliğinde pektointerkostal fasiyal blok uygulayarak postoperatif ağrı kontrolü ve opioid gereksinimi üzerindeki etkinliğini değerlendirdik. Yerel Etik Kurulunun 30/03/2021tarih ve 2021/74 sayılı onamı ve hasta yazılı onamı sonrasında elektif pompasız koroner arter by-pass greftleme cerrahisi planlanan 18-70 yaş aralığında ASA II-III riskinde 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar operasyon öncesi randomize, prospektif ve kapalı zarf metodu ile Grup P (Pektointerkostal) ve Grup K (Kontrol) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. İzlem sürecinde 3 hasta çalışma dışı bırakıldı. Grup P (Pektointerkostal)'deki hastalara operasyon sonrası bilateral pektointerkostal fasiyal blok uygulandı. Operasyon tamamlandıktan ve göğüs kafesi kapatıldıktan sonra midklaviküler hatta üçüncü ve dördüncü kostaların üzerinde ultrason probu parasagittal düzlemde yerleştirilerek, probun uzun eksenine paralel olarak 50-80 mm'lik sonovisible iğne (Stimupleks B. Braun R, Melsungen AG) kaudalden kraniyal yönde ilerletildi ve ucu pektoralis majör ve interkostal kaslar arasına yerleştirildi. Aspirasyon ile hava veya kan gelmediği görülerek 2 ml serum fizyolojik ile test dozu yapıldıktan sonra 20ml %0.25'lik bupivakain (Buvasin %0,5 Vem İlaç İstanbul, Türkiye) pektoralis major ve interkostal kas planı arasına enjekte edilerek pektointerkostal fasiyal blok uygulandı. Aynı işlem karşı tarafa da yapıldı. Grup K (Kontrol)'deki hastalara postoperatif işlem yapılmadı. Her iki gruba da HKA v ile Tramadol HCL (Tramosel 100 mg/2 ml Haver Pharma İlaç A.Ş, İstanbul) 4mg/ml konsantrasyonda sürekli opioid infüzyonu 2cc/saat, 24 saat içinde maksimum 400mg dozda, 20dk'lık bir kilitlenme aralığı ile hastanın her butona bastığında iv bolus 20mg tramadol HCL verilebilen dozlar uygulandı. Vizüel Analog Skala (VAS) 4'ün üzerinde olduğunda kurtarıcı analjezik olarak 100 ml SF içinde, 0,05 mg/kg morfin (Morphine HCL® 0,01 g/ml amp Galen İlaç AŞ./ Türkiye) intravenöz verildi. Hastaların demografik verileri, postoperatif ekstübasyon süresi, extübasyon sonrası 1.,2.,4.,8.,12.,18. ve 24. saatlerdeki sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH), vizüel analog skala (VAS) değerleri ile birlikte 0-1, 1-12, 12-24 saat dilimlerindeki analjezik tüketimi, bulantı, kusma, total analjezik tüketimi ve hasta memnuniyeti değerlendirilerek kaydedildi. Demografik verilerde, SAB, DAB, OAB, KAH ve yan etki görülme sıklığı gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Hastaların VAS değerlendirmesinde Grup P'de, Grup K'ya göre postoperatif ekstübasyon sonrası 1., 2., 4., 8. ve 12.
Özet (Çeviri)
Off-pump coronary artery by-pass grafting surgery is (CABG) a coronary artery surgery in the beating heart without using a cardiopulmonary bypass (CPB) device. It is usually performed using the median sternotomy method. It is a very painful procedure as it is a major surgery. Postoperative analgesia methods are very important both to reduce pain and to prevent pain-related complications. Multimodal analgesia methods are often preferred. Pectointercostal fascial block is among the preferred thoracic wall fascial blocks with the increasing use of ultrasound in recent years. In this study, we evaluated the effectiveness of ultrasonography-guided pectointercostal fascial block on postoperative pain control and opioid requirement in patients undergoing off-pump coronary artery by-pass grafting surgery. After the approval of the Local Ethics Committee dated 30/03/2021 and numbered 2021/74 and the written consent of the patient, 50 patients at risk of ASA II-III between the ages of 18-70 who were planned for elective off-pump coronary artery by-pass graft surgery were included in the study. The patients were divided into 2 groups as Group P (Pectointercostal) and Group K (Control) by randomized, prospective and closed envelope method before the operation. During the follow-up period, 3 patients were excluded from the study. Postoperative bilateral pectointercostal fascial block was applied to the patients in Group P (Pectointercostal). After the operation was completed and the thorax was closed, the ultrasound probe was placed in the parasagittal plane above the third and fourth ribs in the midclavicular line, and a 50-80 mm sonovisible needle (Stimuplex B. Braun R, Melsungen AG) was advanced in the caudal to cranial direction parallel to the long axis of the probe. The tip was placed between the pectoralis major and intercostal muscles. It was observed that there was no air or blood with aspiration, and a test dose was applied with 2 ml of physiological saline. After the test dose, pectointercostal fascial block was performed by injecting 20ml of 0.25% bupivacaine (Buvasin 0.5% Vem İlaç Istanbul, Turkey) between the pectoralis major and the vii intercostal muscle plane. The same procedure was done to the opposite side. Patients in Group K (Control) were not performed this procedure on postoperatively. In both groups, tramadol HCL (Tramosel 100 mg/2 ml Haver Pharma İlaç A.Ş, Istanbul) was administered with a continuous opioid infusion at a concentration of 4mg/ml at a dose of 2cc/hour, with a maximum dose of 400mg within 24 hours. Doses that could be administered 20 mg of tramadol HCL as IV bolus at each push with a lock-in interval of 20 minutes were adjusted. When the VAS was above 4, 0.05 mg/kg morphine (Morphine HCL® 0.01 g/ml amp Galen İlaç AŞ./ Turkey) in 100 ml physiological saline was administered intravenously as a rescue analgesic. Demographic data of the patients were recorded by evaluating postoperative extubation time, systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), visual analog scale (VAS) values at 1st hour, 2nd hour, 4th hour, 8th hour, 12th hour, 18th hour and 24th hour after extubation; and analgesic consumption at 0-1, 1-12, 12-24 hours, nausea, vomiting, total analgesic consumption, and patient satisfaction. In demographic data, no significant difference was found between the groups in the SAP, DAP, MAP, HR and the incidence of side effects.