Postmenopozal kadınlarda hormon replasman tedavisinin yağ dokusu ve obezite üzerine etkisi, biyokimyasal parametrelerin klinik değerlendirme açısından önemi
The effect of hormone replacement therapy on adipose tissue and obesity in postmenopausal women, importance of biochemical parameters in clinical evaluation
- Tez No: 247347
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Hormon replasman tedavisinin yağ dokusu ve obezite üzerine etkisi ve yağ doku üzerinde etkileri olan leptin, adiponektin, ghrelin, oreksin A, GLP-1 düzeylerinin irdelenmesiGereç ve yöntem: Kliniğimize 2008-2009 tarihlerinde başvuran, yaşları 35 ? 55 yaşları arasında değişen obez olmayan 20 postmenopozal ve 20 premenopozal kadın prospektif olarak çalışmaya alındı. Postmenopozal kadınlara 6 ay süre ile 1 mg östradiol, 2 mg drospirenon içeren Angeliq® verildi.Bulgular: Hormon replasmanı sonrası postmenopozal kadınlarda vücut kitle indeksi ve vücut yağ oranı anlamlı olarak değişmemiştir HRT sonrası leptin ve orexin-A anlamlı değişiklik göstermezken, adiponektin ve GLP-1 anlamlı olarak düşük, ghrelin ise anlamlı olarak yüksek saptandı. Ayrıca HRT sonrası HDL ve trigliserid düzeyleri anlamlı düzeyde artmış, LDL anlamlı olarak azalmıştır. Postmenopozal kadınlarda premenopozal kadınlara oranla vücut kitle indeksi ve vücut yağ oranı daha yüksek iken leptin ve adiponektin arasında anlamlı fark saptamadık, ghrelin ve orexin-A anlamlı düşük, GLP-1 ise anlamlı olmasada yüksek saptadık. Postmenopozal kadınlarda LDL ve trigliserid premenopozal kadınlara oranla anlamlı olarak yüksek HDL ise anlamlı olarak düşük saptadık.Sonuç: HRT obezite için bağımsız bir risk faktörü değildir. HRT sonrası postmenopozal kadınlarda vücut kitle indeksi ve yağ dokusunda anlamlı değişiklik saptanmadı. Böylece HRT'nin yağ dokusunda net etkisi olmamıştır. Kan lipid profilinde olumlu değişiklikler olurken karbonhidrat metabolizması etkilenmedi.
Özet (Çeviri)
The effect of hormone replacement therapy on adipose tissue and obesity in postmenopausal women, importance of biochemical parameters in clinical evaluationAim: To evaluate effects of hormon replacement therapy (HRT) on adipose tissue and obesity and on leptin, adiponectin, ghrelin, orexin A and GLP-1 levels.Materials and methods: Non-obese 20 postmenopausal and 20 premenopausal patients between ages 35- 55 who admitted to our outpatient clinic, 2008-2009 inclusive, were enrolled. Postmenopausal patients received estradiol 1 mg and drospirenon 2 mg (Angeliq®) daily for 6 months.Results: BMI, waist-hip ratio, body fat rate, leptin and orexin-A levels were unchanged; adiponectin and GLP-1 levels were significantly decreased; ghrelin was significantly increased in postmenopausal women after HRT. Besides, after HRT, HDL and triglyceride levels increased whereas LDL levels decreased significantly. No significant differences were observed in leptin and adiponectin whereas BMI and body-fat-rate were significantly higher and ghrelin and orexin-A were significantly lower in postmenopausal patients compared to premenopausals. GLP-1 was also higher in post- compared to pre-menopausal women but it didn?t reach statistical significance. LDL and triglyceride were significantly higher and HDL was significantly lower in post- compared to pre-menopausal women.Conclusion: HRT is not an independent risk factor for obesity. Post-menopausal patients experienced no significant changes in BMI and fat percentage after HRT; thus HRT had no clear influence on adipose tissue. HRT had positive effects on serum lipid profile whilst carbohydrate metabolism remained uneffected.