Tip 1 tirozinemili çocukların klinik ve laboratuvar özellikleri ile uzun süreli izlem sonuçlarının geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of the clinical and laboratory features and the results of the long term follow-up of children with tyrosinemia type 1
  1. Tez No: 247346
  2. Yazar: AYŞE ÇİĞDEM AKTUĞLU ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Tirozinemi Tip 1 (TT1), tirozin yıkımının son basamağında yer alan fumarilasetotoasetat hidrolaz enzim eksikliği sonucu gelişen, nadir görülen, doğumsal metabolik bir hastalıktır. Hastalığın ana hedef organları karaciğer ve böbreklerdir. ?2-(2-nitro-4-triflurometilbenzoil)-1,3-sikloheksanodion?un (NTBC) kullanıma girmesiyle hastalığın doğal seyri ve karaciğer nakil endikasyonları değişmiştir. Bu çalışmamızda kliniğimizde takip ve tedavi edilen 28 olgunun klinik seyirlerinin geriye dönük incelenmesi yoluyla hastalığın tanı ve sağaltımı konusundaki deneyimlerimizi paylaşmak istedik.OLGULAR VE YÖNTEM: İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Metabolizma Hastalıkları ve Beslenme Bilim Dalı'nda Ocak 1996-Kasım 2009 tarihleri arasında idrar organik asit analizinde süksinilaseton (SA) saptanmasıyla TT1 tanısı konularak izleme alınan 28 olgunun izlem dosyalarındaki kayıtları geriye dönük olarak incelendi.BULGULAR: Olguların eritrosit porfobilinojen sentaz aktivitelerinde belirgin azalma, serum tirozin-fenilalanin-metionin, alfa-fetoprotein (AFP), plazma ve idrar SA, idrar delta-aminolevulinikasit (?-ALA) düzeylerinde belirgin artma saptandı. Akut olguların serum AFP- metionin, plazma SA, idrar ?-ALA ve SA; subakut olguların serum AFP- metionin ve idrar ?-ALA değerlerinin kronik olgulara oranla anlamlı yüksek olduğu gözlendi. 3 olguya tirozin kısıtlı diyet, 25 olguya diyet ve NTBC sağaltımı uygulanmıştı. Sadece tirozin kısıtlı diyet uygulanan 3 olgu kaybedilmişti. İlaca bağlı önemli morbidite ve mortalite gözlenmemişti. NTBC sağaltımı başlanan grupta 1 olgu sağaltıma hiç yanıt vermemiş, ayrıca çeşitli nedenlerle 4 olgu daha kaybedilmişti. Düzenli ilaç kullanan ve başlangıçta hepatoselüler karsinomla ilgili bulgu saptanmayan olguların hiçbirinde hepatoselüler karsinom gelişimi saptanmamıştı.SONUÇ: NTBC TT1 olgularında oldukça etkin ve güvenli bir tedavi seçeneğidir. Olguların erken tanısı, yakın izlemi, sağaltıma mutlak uyumları mortalite ve morbiditenin azalmasında çok önemlidir. Diyetle birlikte NTBC kullanımı hastalıktan sağ kalımı arttırmakla kalmayıp, hepatoselüler karsinom gelişmesini de geciktirmekte hatta önleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Tyrosinemia Type 1 (TT1) is a congenital metabolic disease of autosomal recessive trait, caused by the deficiency of fumarylacetoacetate hydrolase enzyme in the last step of tyrosine metabolism. The main targets of the disease are liver and kidneys. The introduction of ?2-(2-nitro-4-triflurometilbenzoil)-1,3-sikloheksanodion? (NTBC), changed the natural course of the disease and transplantation indications. This study aimed to share our experience in diagnosis and treatment of this rare disease, by retrospective analysis of clinical outcome of 28 cases that had been followed in our clinic.PATIENTS AND METHOD: The study group consisted of 28 patients diagnosed as TT1, with the finding of succinylacetone (SA) in urine, followed at Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Pediatric Metabolism and Nutrition, between January 1996 and November 2009. The patient?s all medical records were evaluated retrospectively.RESULTS: Significantly low levels in activity of erytrocyte porphobilinogen synthase, and significantly high levels of alpha feto-protein (AFP), plasma and urinary SA, urinary delta-aminolevulinic acid (?-ALA), and serum tyrosine-phenylalanine-methionine were detected in all of our cases. Serum AFP, plasma SA, serum methionine, urinary ?-ALA and SA levels of acute cases were significantly higher than chronic cases. Serum AFP, serum methionine, and urinary ?-ALA of subacute cases were significantly higher than chronic cases. The tyrosine-restricted diet was given to 3 patients, NTBC tratment along with diet were given to remaining 25 patients. There was no important morbidity and mortality related to NTBC therapy. Including a patient who did not respond to NTBC therapy, 5 patients died from various reasons. Hepatocellular carcinoma did not develop in any patient using the drug regularly and had any sign of hepatocellular carcinoma at the beginnig of therapy.CONCLUSION: NTBC is a very effective and safe treatment modality in TT1 cases. Early diagnosis, close follow-up, diet and medical treatment have important roles in reduction of morbidity and mortality. Diet and medical therapy causes not only the increase in the overall survival, may also delay or sometimes prevent the development of hepatocellular carcinoma.