Koroner arter bypass cerrahisinde internal mammarian arterin topikal vazodilatasyonunda İloprost ve Papaverin karşılaştırılması
Comparison of topical vasodilator effects of Iloprost and Papaverine on human internal mammary artery for Coronary Revascularization
  1. Tez No: 247348
  2. Yazar: EMİNE ŞEYMA DENLİ YALVAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT NAİL ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
GİRİŞ: İnternal mammarian arter (İMA) grefti koroner arter cerrahisinde iyi bilinen, uzun dönem sonuçları sebebiyle sıkça kullanılan bir bypass konduitidir. Ancak İMA'nın daha sık kullanımı ile birlikte perioperatif arteriel spazm problemi ortaya çıkmıştır. Papaverin vazospazmda özellikle İMA vazospazmında kullanılan opium alkaloididir. İloprost sentetik bir prostasiklin analoğudur. Bu çalışmada İMA vazospazmını önlemede yeni bir seçenek olan topikal iloprost ile papaverinin etkisi karşılaştırıldı.YÖNTEM: İMA grefti kullanılarak koroner arter bypass operasyonu uygulanacak 40 hasta çalışmaya alındı. Operasyonda kullanılacak İMA greftleri topikal vazodilatör (iloprost ve papaverin) ile muamele edilecek şekilde hastalar iki gruba ayrıldı. İMA'nın ilk serbest akımı (T1) topikal vazodilatör uygulanmadan önce, ikinci serbest akımı (T2) topikal vazodilatör uygulaması, arteriyel ve venöz kanülasyon sonrası ve üçüncü serbest akımı (T3) İMA-LAD anastomozu yapılmadan önce ölçüldü. Bu sonuçlar eş zamanlı ölçülen ortalama arter basınçları ile birlikte değerlendirildi. Histopatolojik inceleme için vazodilatör ajanla muamele edilmiş İMA ucu kesildi.BULGULAR: Her iki grup arasında preoperatif ve postoperatif hemodinamik veriler birbirine yakındı. Her iki vazodilatör ajanla da İMA akım miktarı istatistikselolarak arttı. İloprostun topikal vazodilatasyon cevabı papaverin cevabı arasında anlamlı fark görülmedi.Fakat histopatolojik inceleme sonuçları farklıydı. Papaverin grubunda anlamlı derecede daha fazla deskuamasyon mevcuttu.SONUÇ: İloprostun topikal uygulamayla İMA akımına yönelik yaptığı vazodilatasyon cevabının papaverin ile karşılaştırılması sonucunda istatistiksel açıdan anlamlı bir fark göremesek de, hücresel düzeyde endotel hasarının anlamlı derecede daha az olmasından ötürü iloprostun sık kullanılan papaverine alternatif olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Internal mammarian artery (IMA) is widely used as a bypass conduit for its well known long term patency in coronary artery surgery. Increase in usage of IMA brings out some problems such as perioperative arterial spasm. Papaverine is an opium alkaloid used in the treatment of IMA vasospasm. Iloprost is a synthetic analogue of prostacyclin. This study was conducted to compare the antispasmotic efficacy of topical iloprost with the antispasmotic efficacy of papaverine.METHODS: Fourty patients were divided in two groups according to the topical vasodilator (papaverine or iloprost) that was used for IMA grafts after harvesting. First free flow (T1) was measured before topical vasodilator agent was used, second free flow (T2) was measured after topical vasodilator agent was used and aortic-venous cannulation was done, third free flow (T3) was measured just before performing the IMA-LAD anastomosis. The mean arterial pressure values (MTA) were written down concomitant with free flow measurements. Distal IMA segments which were soaked with iloprost or papaverine were cut to determine the histopathologic findings.RESULTS: Preoperative and postoperative hemodynamic data were similar between the groups. Internal thoracic artery flow significantly increased with the use of both vasodilators. There was no statistically significant difference between two groups. But the histopathologic findings were different. The endothelial desquamation was more intense in the papaverine group.CONCLUSIONS: The topical use of iloprost can be a good alternative to papaverine after the harvesting of IMA because it has similar vasodilator response and furthermore causes less endothelial desquamation.