İvesi ve markaraman koyunlarında bazı kan karakterleri ile çeşitli verim özellikleri arasındaki ilşkiler
- Tez No: 24735
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, koyunlarda hemoglobin (Hb) ve transferrin (Tf) tiplerinin tayini, bunlarla çeşitli verim özellikleri arasında bir ilişki olup olmadığının tepiti amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Atatürk üniversitesi Ziraat fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde bulunan İvesi ıkından 49 Morkaraman ırkından 52 adet olmak üzere toplam 101 adet saf anaç koyun üzerinde yürütülmüştür. Doğum, sütten kesim, 90. gün ağırlığı,mer' a sonu ağırlığı, canlı ağırlık ve sütten kesime kadar günlük canlı ağırlık artışı ile kirli yapağı verimi tespit edilmiştir. Hayvanların boyun toplar damarından (W.v Jugularis) 7.5 cc kan alınmıştır. Alınan kan örneklerinin serum ve alyuvar kısımları ayrılmıştır. Yatay nişasta jel elektroforez yöntemi ile serumdan transferrin, hemolizattan hemoglobin tipi tayin edilmiştir. Araştırmada iki hemoglobin alleli (A ve B) ve bu allellerin oluşturduğu üç hemoglobin fenotipi (AA, BB ve AB) gözlenmiştir. Sürülerde Hb BB hakim durumdadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out the types of haemoglobin (Hb) and transferrin (Tf) to determine their relationship with different production traits. The research was carried out on total 101 sheep consisted of 47 pure breed of Awassi and 52 pure breed Redkaraman raised at Atatürk University Agricultural Researh and Application Farm. In this study; birth weight, weaning weight, 90. day weight, daily gain at preweaning weight at the and of grazing season, greasy fleece weight and body weight were determined. Taken 7.5 cc of blood samples from W. Jugularis were seperated to sera and red cell fraction. The type of transferrin (Tf) from sera and the type of haemoglobin (Hb) from hemolysate were determined with horizental starch gel electrophoresis. In the reaserch, two haemoglobin allels (A,B) and three haemoglobin phenotypes (AA.BB and AB) consist of A and B allels were determined. The Hb BB was found to be "predominant in flocks.