Biyolojik degişkenlerde rastlanan dağılışlar
- Tez No: 24736
- Danışmanlar: PROF.DR. FATİH SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, tek değişkenli teorik dağılış modellerinin biyolojik değişkenlere uygunluğunu araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çeşitli yayınlar taranarak elde edilen biyolojik değişkenlere ait frekans dağılışlarından, çalışmanın kapsamında olan teorik dağılış modellerine uygun olanlar tesbit edilmiştir. Bu dağılışlar grafikler halinde sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda, incelenen biyolojik değişkenlerden birçoğunun normal dağılışa uyum gösterdiği tesbit edilmiştir. Bunun yanında Gamma, Lognormal, Poisson, Binom, Negatif binom ve Geometrik dağılış fonksiyonlarına sahip olan biyolojik değişkenler de pek çoktur. Bu bakımdan araştırıcılar normallik faraziyesi hususunda ihtiyatlı olmalı ve mümkün olduğu kadar dağılıştan bağımsız {sağlam] metodlar kullanmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
This research is carried out to investigate the fit of univariate theoretical distribution models to biological random variables. By reviewing a wide range of litterature, empirical distributions of biological variables are determined and corresponding suitable theoretical distribution models are idendified. These distributions are presented by graphs. The study revealed that most of the biolgical variables investigated may be represented by normal distribution. There are, however several biological variables fitting to the Gamma, Lognormal, Poisson, Binomial, Negative Binomial and Geometrical Distributions. The research workers, therefore, must be very cautious about the assumption of normality and use robust procedures wherever possible.