Klinik örneklerden izole edilen Escherichia coli ve Klebsıella pneumonıae suşlarında plazmidik AmpC tipi beta-laktamaz direncinin araştırılması
Plasmid-mediated AmpC type beta-lactamases in escherichia coli and klebsiella pneumoniae strains isolated from clinical samples.
- Tez No: 247357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRİYE GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Gram negatif çomaklarda beta-laktam antibiyotiklere karşı gelişen dirençte en önemli mekanizma, beta-laktamaz enzimleri ile ilacın inaktive edilmesidir. Bu beta-laktamaz enzimleri içerisinde plazmidik AmpC tipi beta-laktamazlar, sefamisinleri de içeren geniş bir substrat profiline sahip olması, oluşturdukları direncin beta-laktamaz inhibitörleri tarafından inhibe edilememesi, bakteriler arasında çoklu antibiyotik direncini yayabilmesi ve saptanmaları için standart yöntemlerin olmaması gibi sebeplerden dolayı önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızda Ocak 2008 - Eylül 2008 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarları'mıza gelen çeşitli klinik örneklerden izole edilen sefoksitine dirençli ya da orta duyarlı 23 Escherichia coli ve 17 Klebsiella pneumoniae suşunda plazmidik AmpC tipi beta-laktamaz varlığı araştırılmıştır. PZR yöntemi ile suşlarda uygun primer dizileri kullanılarak AmpC tipi beta-laktamazlara ait gen bölgeleri araştırılmış, yapılan testlerde PZR ile bir E. coli suşunda CMY-2 geni saptanmıştır. PZR ile pozitif bulunan köken, fenotipik yöntemlerden kloksasilin inhibisyon ve modifiye Hodge testinde pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important mechanism of beta-lactam resistance in the gram-negative bacilli is the inactivation of antibiotics by beta-lactam enzymes. Among these beta-lactam enzymes, plasmidic AmpC type beta-lactamases have a special place as a consequence of the following reasons: they have a broad substrate profile including cephamycins, the resistance created by them cannot be inhibited by the beta-lactamase inhibitors; they can spread a multiple antibiotic resistance among bacteria and finally there are no standard recommended methods for their detection. In this study, we have examined the availability of plasmidic AmpC type beta-lactamases in 23 Escherichia coli and 17 Klebsiella pneumoniae strains resistant or intermediate resistant to cefoxitin isolated from the various clinical samples in Cerrahpaşa Faculty of Medicine Department of Microbiology and Clinical Microbiology Laboratories between January 2008 - September 2008. With a PCR method, gene areas of AmpC type beta-lactamases were researched by utilization of appropriate primer sequences, and as a result a CMY-2 gene was screened in one E. coli strain. Strain detected to be positive by PCR, was also found to be positive by phenotypic methods such as cloxacilline inhibition and modified Hodge tests.