Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde çalışan hemşirelerde hipertansiyon sıklığı, hipertansiyonun depresyon ve anksiyeteyle ilişkisi
Hypertension among of nurses working at the Cerrahpaşa Medical Faculty, the relationship between depression and anxiety of hypertension.
  1. Tez No: 247358
  2. Yazar: ORHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇURGUNLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde çalışan hemşirelerde hipertansiyon sıklığını araştırmak, hipertansiyonun anksiyete ve depresyonla ilişkisini değerlendirmektir.HASTALAR VE METOD: Çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden tüm hemşireler dahil edildi. Hipertansiyon saptanan hemşirelere ve hipertansif olmayan hemşirelerden oluşan kontrol grubuna; depresyon ve anksiyete durumlarını değerlendirmek için Beck depresyon ölçeği, HAD ölçeği, Spielberger öfke ölçeği uygulandı.BULGULAR: Cerrahpaşa Tıp Fakültesin'de çalışan 840 hemşireden çalışmaya katılmayı kabul eden 820 hemşire tarandı ve 62 hemşirede hipertansiyon saptandı. Hipertansiyon sıklığı %7,56 olarak tespit edildi. Hipertansiyonu olan grupta HAD ölçeğiyle yapılan değerlendirmede %27,4' ünde anksiyete, %30,6'sında depresyon saptandı. Kontrol grubunda HAD ölçeğiyle yapılan değerlendirmede %24,2'sinde anksiyete ve %30,6'sında depresyon saptandı. Beck depresyon ölçeği ile yapılan değerlendirmedeyse hipertansif grup ve kontrol grubunda depresyon sıklığı %22,6 bulundu. Her iki grupta da depresyon sıklığı topluma göre artmış olarak bulundu ancak grupların; HAD anksiyete ve depresyon, Beck depresyon ve Spilberger öfke ölçeği ile yapılan karşılaştırmasında aralarında anlamlı fark bulunmadı.SONUÇ: Hemşirelik stresli bir meslektir ve bizim çalışmamızda da depresyon sıklığını topluma göre artmış olarak bulduk. Fakat hipertansif ve normotansif gruplar karşılaştırıldığında; depresyon, anksiyete ve öfke düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
OBJECT: The aim of this study is to define Hypertension among of nurses working at the Cerrahpaşa Medical Faculty, the relationship between depression and anxiety of hypertension.PATIENTS AND METHOD: Nurses working in Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital who agreeded to participate to the study were included. To measure the depression and anxiety status of hypertensive nurses and the control group without hypertension Beck depression scale, HAD scale, Spielberger anger scale were performed.RESULT: From 840 nurses who work in Cerrahpaşa Medical Faculty, 820 nurses accepted to participate and were included to the study. Hypertension was detected in 62 nurses and the prevalance of hypertension was 7,56%.According to HAD scale evaluation, the incidence of anxiety was 27,4% and the incidence of depression was 30,6% in hypertensive patients. In the control group, according to the HAD scale evaluation the incidence of anxiety was 24,2% and the incidence of depression was 30,6%. According to Beck depression scale, the incidence of depression was %22,6 both in the hypertension and the control groups. In both groups, the incidence of depression was found to be increased than the community but, in hypertensive and control groups HAD anxiety and depression, Beck depression and anger scales with Spilberger didn?t show significant differences.CONCLUCION: Nursing is a stressful profession group and in our study the incidence of depression among nurses was greater than that of community. But when hypertensive and normotensive groups were compared; there were not significant differences in depression, anxiety and anger status among the two groups.