Dördüncü kranyal sinir felci klinik ve tedavisi
Fourth cranial nerve palsy clinic and treatment
  1. Tez No: 247361
  2. Yazar: CEYHUN ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİTTİN OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Dördüncü kranyal sinir felcinde değişik klinik tiplere göre uygulanan farklı ameliyat sonuçlarının kıyaslamalı olarak değerlendirilmesi.Gereç ve Yöntem: ÜO kas felci nedeniyle takip edilen 32 hastanın 34 gözü prospektif olarak değerlendirildi. Olgular uygulanan cerrahi yöntemlere göre 4 gruba ayrıldı. Birinci grup: AO hiperfonksiyonu üç pozitif olan hastalara AOAT uygulandı. İkinci grup: AO hiperfonksiyonu bir pozitif olan hastalara 8 mm, iki pozitif olan hastalara da 10 mm AOG yapıldı . Üçüncü grup: AO hiperfonksiyonu dört pozitif olan hastalara AOM uygulandı. Dördüncü grup: AO hiperfonksiyonu göstermeksizin, ÜO hipofonksiyonu olan ve zorlamalı duksiyon testinde ÜO tendonu gevşek olarak saptanan hastalara 6-12 mm ÜOK yapıldı. Tüm olgular preoperatif ve postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1., 3. ve 6 ayda muayene edildi. Kayma miktarları (PD), Maddox çift çubuk testiyle subjektif ve fundus fotoğrafıyla objektif torsiyon ölçümleri, Titmus testi ile stereopsis ve Hess testi ile göz hareketlerindeki bozukluklar incelendi.Bulgular: Olguların 17'si (%53,1) erkek, 15'i (%46,9) kadın idi. Yaş ortalamaları 16,41±11,91 idi. ÜO kas felci olguların 24'ün de (%75) konjenital, 6'sı (%18,8) travma, 2'si (%6,2) intrakranyal tümör kaynaklıydı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparison of operation results performed according to different clinical types of 4th cranial nerve paralysis.Materials and Metods: 32 eyes of 34 patients with a superior oblique (SO) paralysis were evaluated prospectively. Cases were seperated into 4 groups according to the different types of surgeries performed. First: inferior oblique (İO) anterior transposition for three positive inferior oblique overaction (İOOA). Second: İO recession for one and two positive İOOA. Third: İO myectomy for four positive İOOA. Fourth: cases which exhibited SO hypofunction and loose SO tendon without an İOOA were performed SO tucking. All cases were examined preoperatively and postoperatively on the 1st day, 1st week, at 1, 3, 6 months respectively. The amount of squint (PD), torsion (subjectively and objectively) was measured, stereopsis was evaluated with Titmus test and eye movement disorders with Hess test.Results: 17 of the cases were (%53,1) male and 15 (%46,9) were female. Age averages was 16,41±11,91. 24 of SO palsies (%75) were congenital, 6 (%18,8) had a trauma and 2 (%6,2) had an intracranial tumor.