Renal hücreli karsinomda sağkalımı etkileyen faktörler
Renal cell carsinoma survary
  1. Tez No: 247360
  2. Yazar: TİMUR ORHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Renal hücreli karsinom klinik gidişi önceden kestirilemeyen bir tümördür. Bu da prognozu çok sayıda faktörün belirlemesine ve bunların hepsini birden değerlendirebilmenin her hastada kolay olamamasına bağlıdır.Çalışmamızda renal hücreli karsinom tanısı konan hastalarda histopatolojik ve diğer prognostik paremetrelerin önemini ve birbirleri ile olan ilişkilerini gözden geçirmeyi amaçladık. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Kliniğine 1 Ocak 1994 - 31 Aralık 2005 yılları arasında başvuran 160 hasta retrospektif olarak değerlendirildi.Çalışmamızda hastalıksız/progresyonsuz sağkalım, progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım üzerinde etkili olan prognostik faktörleri araştırdık. Prognostik faktörler ile genel sağkalım, hastalıksız/progresyonsuz sağkalım ve progresyonsuz sağkalım arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere hastaları üç grup şeklinde sınıflandırdık: toplam genel grup (160 hasta), metastazı olmayan hastalar (66) ve metastazı olan hastalar (94).Genel sağkalıma bakıldığında; hastaların tanı anında performans durumu, karsinomun nükleer derecesi, tümör evresi, tümörün cerrahi tedavisinin genel sağkalım üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı tespit edildi; buna karşın karsinomun histopatolojik tipi ve tümör boyutunun etkisi istatistiksel olarak anlamsız tespit edildi.Hastalıksız/progresyonsuz sağkalıma bakıldığında; karsinomun yayılımı ve tümörün tedavisinin hastalıksız/progresyonsuz sağkalım üzerine etkisi anlamlı bulunurken diğer paremetrelerin hastalıksız/progresyonsuz sağkalım üzerine etkileri istatistiksel olarak anlamsız tespit edildi.Progresyonsuz sağkalıma bakıldığında; karsinomun histopatolojik tipinin progresyonsuz sağkalım üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulundu; hastanın performans durumunun, karsinomun nükleer derecesinin ve tümör tedavi tipinin progresyonsuz sağkalım üzerine etkileri istatistiksel olarak anlamsız olarak tespit edildi.Sonuç olarak renal hücreli karsinomda tanı anında hastanın performans durumu, histopatolojik tipi, nükleer derecesi, tümör evresi, yayılımı sağkalımı belirlemede etkili olduğunu saptadık. Dolayısıyla her birinin prognoz değerlendirilmesinde değerli kriterler olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clinical evidence of renal cell carcinoma tumor is not predicted previously. Since prognosis is determined by many factors and all the factors are not assessed simply in all patients.We purposed that to determine significance of histopathological and other prognostic parameters in patients with renal cell carcinoma. 160 patients, who were admitted to I.U. Cerrahpasa Medicine Faculty Medical Oncology Clinic between 1 January 1994 and 31 December 2005, were evaluated retrospectively.We searched prognostic factors that are effective on disease-free survival/progression-free survival, progression-free survival and general survival. For searching reationship between survival and prognostic factors we divided patients into three groups: total general group (160 patients), patients who have not metastasis (66) and patients who have metastasis (94).We observed that patient?s performance in diagnosis, nuclear grade of RCC, stage of tumor, surgical treatment of tumor; and efficacy of the parameters on general survival is statistical significant. Conversely, efficacy of histopathological type of RCC and tumor size is not statistical significant.We discovered that efficacy of tumor invasion and tumor treatment is statistical significant on disease-free survival/diagnosis free survival; on the other hand efficacy of other parameters is not statistical significant.We determined efficacy of only histopathological type of RCC is statistical significant on diagnosis free survival; on the contrary efficacy of other parameters is not statistical significant.Finally, we confirmed that patient?s performance in diagnosis, histopathological type, nuclear grade, tumor stage and tumor invasion parameters are effective in determination survival. Accordingly, each one is substantial prognostic factor in evaluation of prognosis.