Sistatin C antenatal tanılı infravezikal obstrüksiyonda renal fonksiyonu ne ölçüde belirliyor?
Is cystatin C a reliable prognostic parameter in terms of renal functional reserve for antenatally diagnosed infravesical obstruction
- Tez No: 247402
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ZİYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç:Bu çalışmada, sistatin C'nin, antenatal ultrasonografik incelemede infravezikal obstrüksiyon ile uyumlu bulguları olan fetuslarda renal fonksiyonu öngörmedeki prognostik değeri araştırılmıştır.Gereç ve Yöntem:Çalışmaya, perinatoloji ünitesinde yapılan ultrasonografide infravezikal obstrüksiyon öntanısına varılan ve renal fonksiyonu değerlendirmek amacı ile fetal idrar örneklemesi yapılan 14 hasta dahil edilmiştir. Hastalara, 48 saat ara ile toplam 3 defa vezikosentez uygulanmıştır. Vezikosentez ile elde edilen idrar örneğinde standart prognostik parametrelere ilave olarak sistatin C ölçümü yapılmıştır. İdrarın hipertonik, hiperosmolar olması, ß2-mikroglobulin ve sistatin C düzeylerinin yüksek ölçülmesi renal rezerv açısından kötü prognostik olarak değerlendirilmiştir. Kontrol grubunda ise benzer yaş ve gebelik haftasında farklı nedenlerden ötürü amniyosentez yapılan gebelerden elde edilen amnios sıvısında ölçülen sistatin C düzeyleri kaydedilmiştir. Kontrol grubundaki fetuslarda hiçbir sistemde anomali saptanmamıştır.Bulgular:Fetal idrar örneklemesi yapılan gebelerin ortalama yaşı 26,8 (20-35) idi. İlk antenatal vizit ortalama olarak 22. gebelik haftasında (16-36) yapıldı. Kontrol grubunda ise ortalama gebe yaşı 28 (25-40) idi. Hipertonik ve hiperosmolar idrarı olup ß2-mikroglobulin ve sistatin C düzeyi yüksek ölçülen 11 hasta intraüterin (n=6) veya erken postnatal (n=5) dönemde kaybedildi. İyi prognostik parametreleri olup, sistatin C düzeyi çalışma grubuna göre daha düşük olan diğer 3 hasta'nın ikisi doğumundan sonra hayatta kaldı. Vezikosentez yapılan grupta ortalama idrar sistatin C düzeyi ilk örneklemede 1,44±1,53 (0,05-5,62) mg/l, ikinci örneklemede 1,35±1,43 (0,05-5,74) mg/l, üçüncü örneklemede ise 1,63±1,46 (0,05-5,89) mg/l ölçüldü. İkinci ve üçüncü örnekleme arasında, sistatin C düzeyi açısından anlamlı fark saptandı (p= 0,01). Sadece amniyosentez yapılan kontrol grubunda, ortalama amnios sıvısı sistatin C düzeyi 1,12±0,20 (0,71-1,69) mg/l ölçüldü. İnfravezikal obstrüksiyon grubunda ölçülen ortalama amniyotik sıvı sistatin C değeri (1,91±0,46), kontrol grubunda hesaplanan ortalama değerden anlamlı ölçüde yüksek saptanmıştır (p= 0,0001). Çalışma grubunda, amniyotik sıvı sistatin C düzeyi, ikinci ve üçüncü ponksiyondaki idrar sistatin C düzeyi ile anlamlı korelasyon göstermiştir (p değerleri sırasıyla: 0,038, 0,04).Sonuç:Antenatal ultrasonografide infravezikal obstrüksiyon ile uyumlu bulguları olan fetuslarda idrar sistatin C düzeyi, ardışık örneklemelerde yükselme eğilimi göstermektedir. Mesane çıkım obstrüksiyonu olan fetuslarda ölçülen ortalama amniyotik sıvı sistatin C düzeyi, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Amniyotik sıvı sistatin C düzeyi, ikinci ve üçüncü idrar örneklemesindeki sistatin C düzeyi ile korelasyon göstermiştir. Amniyotik sıvı, sistatin C düzeyi açısından fetus idrar örneğini yansıtabilir.
Özet (Çeviri)
Aim:We investigated the prognostic power of cystatin C in determining renal functional outcome in patients with antenatally diagnosed infravesical obstruction (IVO).Material & Method:A total of 14 fetuses (IVO group) with prenatal ultrasonographic findings of bladder outlet obstruction were enrolled to this study. Amniotic fluid and fetal urine samples were obtained in IVO group. Control group consisted of 25 fetuses, who have undergone amniocentesis for obstetric reasons. Three consecutive bladder punctures were performed to obtain fetal urine sample. In addition to standart prognostic parameters, cystatin C was measured both in urine and amniotic fluid samples.Results:In IVO group (n=14), 9 fetuses with poor prognostic parameters died either in-utero (n=6) or early postnatally (n=5). Two out og three fetuses with favorable urinary indices in terms of standart prognostic parameters and relatively low cystatin C levels survived postnatally. Their mean serum creatinine level was 0.2mg/dl at 1 year follow-up after valve ablation. Mean fetal urine levels of cystatin C was 1,44±1,53 (0,05-5,62), 1.35±1,43 (0,05-5,74) and 1,63± 1,46mg/l (0,05-5,89) in consecutive punctures respectively. The difference between second and third bladder punctures was significant in terms of urinary cystatin C level (p=0.01). Mean amniotic fluid cystatin C level was 1,91±0.46 (1,1-2,8) mg/l in IVO group and 1,12±0,20 (0,71-1,69) mg/l in control group (p=0,0001). Amniotic fluid cystatin C level was significantly higher in fetuses with suspected infravesical obtsruction compared to control group. There was a significant correlation between fetal urine (second and third punctures) and amniotic fluid in terms of cystatin C level (p=0,038 and 0,04 respectively).Conclusions:In fetuses with antenatal ultrasonographic signs consistent with infravesical obstruction, fetal urinary levels of cystatin C progressively increase in consecutive samples. Amniotic fluid may represent fetal urine sample in suspected antenatal infravesical obstruction in terms of cystatin C level. Amniotic fluid cystatin C level was significantly higher in obstructed fetuses compared to normal controls. Cystatin C level in amniotic fluid sample may be sufficient to give prognostic information in antenatally diagnosed infravesical obstruction.