Kongenital hidronefroz tanısı almış olguların değerlendirilmesi
Evaluation of the cases diagnosed with congenital hydronephrosis
- Tez No: 409529
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Antenatal hidronefroz renal pelvis transvers çapının 5 mm'nin üzerinde olması olarak kabul edilmektedir. Fizyolojik olması dışında anomalilerle birlikte görülebildiği için çocuklarda böbrek hasarına neden olabilir. Serum Sistatin-C ve Transforming Growth Faktör-B (TGF-B)'nın erken böbrek hasarının tespitinde kullanılması ile ilgili çalışmalar vardır. Bu çalışmada, kongenital hidronefroz tanısı konulan olgularda konjenital hidronefroza yol açan nedenlerin belirlenmesi, konjenital hidronefroz yönünden klinik gidiş ve tedavilerin saptanması ve konjenital hidronefrozun böbrek hasarı oluşturmasındaki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nefroloji Polikliniğinde izlenen yaş ortalaması 39,9±22,3 ay ve yaş dağılımı 11-60 ay olan 70 hasta dahil edildi. Benzer özellikleri olan 20 sağlıklı çocuk ile kontrol grubu oluşturuldu. Dosya kayıtlarından ilk tanı alma zamanı, doğum bilgileri, hidronefroz ile ilgili bilgileri ve beş yaşına kadar çekilmiş olan USG, MSUG, MAG 3, DMSA sonuçları, cerrahi varsa cerrahi sonuçları retrospektif tarama yapılarak değerlendirildi. İdrar kültüründe üreme olmayan olgular çalışmaya alındı. Tüm olgularda serum Sistatin-C ve TGF-B düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. İstatistiksel değerlendirme t-Testi, Mann-Whitney U testi, ki-kare testi, Spearman's korelasyon testleri ile yapıldı. Çalışmaya alınan antenatal hidronefrozlu 70 olgunun %72,8'i erkekti ve %62,9'una üçüncü trimesterde tanı konulmuştu. İzlemde 6.ay USG da %30'unda ve 1.yaş USG de %17,1'inde böbrek pelvis çapı azalmış olarak bulunmuştu. Olguların %60'ına MSUG, %31,4'üne DMSA yapılmıştı. %10'u UPD, %7,1 VUR, %2,9' UVD ve %1,4'ü PUV tanıları aldı. 37 olgunun %70,2'sinin hidronefrozunun kendiliğinden düzeldiği, 3 olgunun cerrahi yöntemle düzeldiği, %42,8'inin halen hidronefrozlarının sürdüğü görüldü. Serum sistatin-C ve serum TGF-β1 düzeyleri kontrol grubundan daha yüksekti. Serum sistatin-C düzeyi erkeklerde kızlara göre anlamlı olarak yüksek saptandı. Serum sistatin-C ve TGF-β1 düzeyi arasında, yaş grupları ile karşılaştırıldığında bir yaşından sonra anlamlı yüksek pozitif bağıntı vardı. Bir yaştan küçük hasta grubunda serum sistatin-C v e serum TGF-β1 düzeyi hidronefroz derecesi artmış hasta grubunda, hidronefroz derecesi azalmış hasta grubuna göre istatiksel olarak anlamlı yüksekti. Çalışmamızın sonucunda antenatal hidronefrozlu olguların %70 gibi büyük oranında hidronefrozun kendiliğinden düzelmesine karşın altta yatan patoloji ve böbrek hasarı yönünden hastaların USG ile izlenmesi ve gerekirse ileri tetkiklerin yapılması uygun görülmüştür. Antenatal hidronefrozlu hastaların izleminde böbrek hasarının izlenmesinde serum sistatin-C ve TGF- β1 kullanılabilir. Bu konuda daha ileri yaş gruplarını içeren daha kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Antenatal hydronephrosis is a condition regarded as diametre of renal pelvis transverse greater than 5 mm. Apart from being physiological, as it can be seen with anomalies, it can result in renal damage in children. There are studies related to detection of early-stage renal failure by serum cystatin C and Transforming Growth Factor. This study aims to identify the causes of congenital hydronephrosis, to determine the clinical progress and treatment from the point of congenital hydronephrosis and study the role of congenital hydronephrosis in renal damage. This study includes 70 patients applied to Adnan Menderes University Medical Faculty, Pediatric Nephrology Outpatient Clinic of Child Health and Diseases Department. The mean age of patients was 11-60 months and age range was 39.9 ± 22.3 months. Control group was formed of 20 children with similar characteristics. First diagnosis time, birth information, information about hydronephrosis, results of USG, MSUG, MAG 3, DMSA and surgical results if any collected from the file records were evaluated through retrospective scanning. Serum cystatin C and TGF-B levels of all cases were being studied by ELISA. Statistical evaluation is performed with t test, Mann-Whitney U test, chi-square test and spearman rank correlation test. 72.8% of 70 antenatal hydronephrosis cases in the study were male and 62.9% were diagnosed in the third trimester. In the follow up process, decreased renal pelvic diameter was found in 30% of the cases in ultrasound performed in 6 months and 17.1%. in 12 months. MSUG was done to 60% and DMS was done to 31.4% of the cases. 10% of the cases were received UPD, 7.1% VUR, 2.9% UVD and 1.4% PUVA treatment. It is found that %70,2 of 37 cases of hydronephrosis resolved spontaneously, 3 cases surgically and 42.8% were still present. Serum cystatin-C and serum TGF-β1 levels were higher than of the control group. Serum cystatin-C levels were significantly higher in boys than girls. Compared with age groups, there is a significantly higher positive correlation between serum cystatin-C and TGF-β1 levels after a year. In a small cohort of patients aged less than a year, serum cystatin-C and serum levels of TGF-β1 in the group of patients with an increased degree of hydronephrosis are significantly higher than the group with decreased degree. According to the findings of our study, despite % 70 of Antenatal hydronephrosis cases substantially underwent spontaneous resolution, patients still need to be monitored by USG and further examination should be conducted if needed in terms of renal damage and underlying pathology . measurement of serum cystatin-C and TGF-β1 in patients with Antenatal hydronephrosis can be used to detect renal damage. There needs to be a comprehensive study including adult age group on this subject.