Sepsiste yüksek doz parenteral Glutamin, Glutamin+N-asetil sisteinin total antioksidan kapasite ve organ fonksiyonları üzerine etkileri
The effects of high dose parenteral glutamine, glutamine+N-acetylcysteine on total antioxidant capacity and organ functions in sepsis
- Tez No: 247404
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ TELCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sepsis patogenezinde kontrolden çıkmış proinflamatuar mekanizmalar ile serbest oksijen radikallerinin rolü bilinmektedir. Bu çalışmada sepsis tanılı hastalarda her ikisi de antioksidan olan parenteral glutamin ve N-asetil sisteinin antioksidan kapasite, organ disfonksiyonu ve mortalite üzerine etkileri sorgulandı. Hastalar, randomizasyon sıralamasına göre glutamin (GLU), glutamin + N-asetil sistein (GLU+NAC) veya plasebo (PL) gruplarına yerleştirildi.Hastaların, demografik özellikleri ile ünitemize giriş APACHE II ve SOFA skorları kaydedildi. GLU grubunda yer alan hastalara (n:12) standart beslenme rejimine ek olarak 0,5 gr/kg/gün parenteral glutamin preparatı verildi. GLU+NAC grubundaki hastalara (n:11) 0,5 gr/kg/gün parenteral glutamin preparatı ile beraber 150 mg/kg 15 dakikada, 50 mg/kg 4 saatte ve 50 mg/kg 72 saatte olacak şekilde N-asetil sistein infüzyonu uygulandı. Glutamin veya N-asetil sistein uygulanmayan hastalar ise PL grubunu (n:10) oluşturdu. Hastalar 10 gün süre ile takip edildi. Takip sürecinde SOFA skorları, C-Reaktif Protein, prokalsitonin, serum total anti oksidan kapasite değerleri izlendi. Septik şok insidansı, yapay solunum süresi, yoğun bakım ünitesi klinik sonucu ve kalış süresi, hastane klinik sonucu ve kalış süresi de takip edildi.SOFA skorları, total antioksidan kapasite, PCT ve CRP seviyeleri tüm gruplarda benzer değişim gösterdi. Septik şok insidansı, yapay solunum süresi ve mortalite oranlarında gruplar arasında fark tespit edilmedi. Glutamin grubunda diğer gruplara göre yoğun bakım kalış süresinde (p:0.03, p:0.04) ve plaseboya göre hastane kalış süresinde (p:0.007) anlamlı artış saptandı.Elde ettiğimiz bu bulgular doğrultusunda, glutamin ve N-asetilsisteinin sepsisin tedavi protokolünde yerini belirlemek amacı ile yapılacak klinik çalışmaların homojen ve sayıca fazla hasta gruplarında uygulanması gerektiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The roles of proinflammatory mechanisms which are out of control and radical oxygen species are well known in sepsis pathogenesis. In the present study, the effects of parenteral glutamine and N-acetylcysteine, which are both antioxidant, are questioned on antioxidant capacity, organ dysfunction and mortality in patients with sepsis. Patients are settled in glutamine (GLU), glutamine + N-acetylcysteine (GLU+NAC) or placebo (PL) groups according to randomization arrengement.The demographic characteristics, admission APACHE II scores and admission SOFA scores of patients are noted. Addition to standard nutrition regime, 0.5 gr/kg/day dose of parenteral glutamine is received to patients in GLU group (n:12). With 0.5 gr/kg/day dose of parenteral glutamine; 150 mg/kg in 15 minutes, 50 mg/kg in 4 hours and 50 mg/kg in 72 hours dose of parenteral N-acetylcysteine infusioned to patients in GLU+NAC group (11). The patients in PL group (10), didn?t treated with glutamine or N-acetylcysteine. Patients observed for 10 days. SOFA scores, C-Reaktive Protein (CRP), procalcitonin (PCT) and plasma total antioksidant capacity levels are followed in 10 days. Incidence of septic shock, mechanic ventilation period, intensive care unit stay time and mortality, hospital stay time and mortality are observed also.SOFA scores, C-Reaktive Protein (CRP), procalcitonin (PCT) and plasma total antioxidant capacity levels showed similiar changes in all groups. There were no significant differences between the groups according to incidence of septic shock, mechanic ventilation period and mortality rates. Compared to other groups, glutamin group had significant increase in intensive care unit stay time (p:0.03, p:0.04) and compared to placebo group, glutamin group had significant increase in hospital stay time (p:0.007).In the way of our findings; it is considered that clinic studies, which are planning to determine the place of glutamine and N-acetylcysteine in sepsis treatment protocol, have to practiced on homogen and large numbers of patient population.