Kalp cerrahisi sonrası 'sepsiste sağkalım kampanyası' tedavi önerilerinin mortalite üzerine etkisi
After heart surgery 'survival in sepsis campaign' effect on mortality of treatment recommendations
- Tez No: 525756
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ZUHAL AYKAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
kalp cerrahisi sonrası“sepsiste sağkalım kampanyası”tedavi önerilerinin mortalite üzerine etkisi Amaç: Sepsis tedavi algoritmasında erken hedefe yönelik tedavinin rolü önemlidir. Bunlarla birlikte, son bir-iki yıllık dönemde, klinik uygulamada sepsis kılavuzlarındaki protokolleri bir algoritma içerisinde ciddi bir şekilde uygulamanın mortaliteyi azalttığı gözlenmiştir1. Sepsiste erken tanı ve tedavi yaşamsal öneme sahiptir. Protokol temelli yaklaşımlarla hem erken tanı, hem de tedavide önemli ilerlemeler saptandığı gözlenmektedir. Sağ kalıma faydası olduğuna inandığımız erken hedefe yönelik tedavi (EHYT), standart sepsis tedavisine ek olarak uygulanan sıvı resusitasyonu tedavisi, koruyucu ventilasyon, sıkı glukoz kontrolü ve düşük doz steroid tedavisini içermektedir. EHYT'nin sepsiste mortalitenin azalmasında çok ciddi katkıları olduğuna inanılmaktadır1,2,3. EHYT tüm uluslararası yoğun bakım örgütleri tarafından sepsise bağlı ölümleri düşürme amaçlı, Sepsiste sağkalım kampanyası (SSKK) adı altında uygulanmaktadır. Yöntemler: Bu çalışmada, yüksek mortalite patofizyoloji ilişkisinden yola çıkılarak Sepsiste erken hedefe yönelik tedavinin ve protokol temelli yaklaşımların önemi üzerinde durulmuştur. Çalışmamız 2008 Ocak ve 2009 Aralık tarihleri arasında hastanemizin postoperatuvar cerrahi yoğun bakım ünitesi (YBÜ)'nde yatan hastalar içinden sepsis ve kardiyovasküler disfonksiyon tanısı koyduğumuz 75 hasta üzerinde yapıldı. Bu çalışmada SSKK doğrultusunda hazırlanan EHYT ile ciddi sepsisli hastalarda mortalitede azalma olup olmadığını araştırıldı. Hastalarımıza standart Sepsis tedavisi (grupI: kontrol grubu;50 hasta) ve ilk 6 saatte EHY Sepsis resusitasyon tedavisi ( grupII: çalışma grubu;25 hasta) uygulandı. Resusitasyonda yoğun bakımda kalış süreleri, biyokimyasal ve hemodinamik parametrelerle takip edilerek gruplararası ve grupiçi karşılaştırıldı. Sonuçlar: Bu çalışma sonunda EHYT alan hastalarımızın 28 günlük mortalitelerinde kontrol grubuna göre anlamlı farklılık gözlemledik. Mortalite görülme oranlarını çalışma grubunda %12, Kontrol grubunda %65 olarak bulduk. Septik şok gelişme oranını ise çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulduk. Tartışma: Yoğun bakımlarda protokol temelli yaklaşımların uygulanmasıyla Sepsiste hem erken tanı, hem de tedavide önemli ilerlemeler olmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda da sepsisli hastalarda mortaliteyi etkileyen en önemli etkenin uygun tedaviye en kısa zamanda başlanması olduğunu düşünmekteyiz. Kaynaklar: 1. Dellinger RP, Carlet JM, Masur H, Gerlach H, et. al. Surviving Sepsis Campaign guidelines for management of severe Sepsis and septic shock. Crit.Care Med 2004 Mar; 32: 858-73. 2. Sepsis Management in the ICU. http.scalpel.stanford.edu/ICU/presentations/Sepsis Stanford Hospital and Clinics 2006. 3. Levy M. The challenge of Sepsis. Critical Care 2004; 8:435-436. Çalışma Grubu (n=25) Kontrol Grubu (n=50) p n (%) n (%) Mortalite Taburcu 22 (%88,0) 17 (%34,7) 0,001** Ex 3 (%12,0) 32 (%65,3) Ki-Kare test kullanıldı **p
Özet (Çeviri)
After heart surgery“survival in sepsis campaign”effect on mortality of treatment recommendations Aim:The role of early targeted therapy in the sepsis treatment algorithm is important.However, in the last one to two year period, it has been observed that serious application of protocols in sepsis guidelines in an application in clinical practice decreases mortality.Early diagnosis and treatment are crucial in sepsis.There are significant advances in both early diagnosis and treatment with protocol-based approaches.Early target therapy (ASD), which we believe to be useful for survival, includes fluid resuscitation therapy, protective ventilation, strict glucose control, and low-dose steroid therapy, in addition to standard sepsis therapy.ESCT is believed to have a significant contribution to the reduction of mortality in sepsis.EHYT is implemented under the name of sepsis survival campaign (SSKK) in order to reduce the deaths due to sepsis by all international intensive care organizations. methods:In this study, we aimed to emphasize the importance of early targeted therapy and protocol based approaches in sepsis based on high mortality pathophysiology relationship.Our study was performed on 75 patients who were diagnosed with sepsis and cardiovascular dysfunction in our hospital between postoperative surgical intensive care unit (ICU) between January 2008 and December 2009.The aim of this study was to determine whether there is a decrease in mortality in patients with severe sepsis with EHLT prepared according to SSKK.Hastalarımıza standart Sepsis tedavisi (grupI: kontrol grubu;50 hasta) ve ilk 6 saatte EHY Sepsis resusitasyon tedavisi ( grupII: çalışma grubu;25 hasta) uygulandı.The duration of intensive care unit stay in resuscitation was followed by biochemical and hemodynamic parameters and compared between groups. Results:At the end of this study, 28-day mortality rate of patients receiving EHRT was significantly different than the control group.Mortality rates were found to be 12% in the study group and 65% in the control group.We found that the rate of septic shock development was significantly lower in the study group. argumentation:With the application of protocol-based approaches in intensive care units, there is significant progress in both early diagnosis and treatment in sepsis.As a result of this study, we think that the most important factor affecting mortality in patients with sepsis is to start appropriate treatment as soon as possible.