Kolemanitin asetik asit çözeltilerindeki çözünürlüğü
  1. Tez No: 24742
  2. Yazar: CENGİZ ÖZMETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kolemanit, Türkiye'nin en önemli yeraltı zenginliklerinden birini oluşturmaktadır. Bugün bu cevher sadece borik asit üretmek amacıyla ülkemizde değerlendirilebilmektedir. Bu cevherden değişik bor bileşiklerininde üretilmesi ülkemiz açısından önem arzetmektedir. Sunulan çalışmada, kolemanltin asetik asit çözeltilerlndeki çözünürlüğü incelenmiştir. Denemelerde tane boyutu, katı-sıvı oranı, kalsiyum asetat konsantrasyonu, asetik asit konsantrasyonu ve sıcaklık parametre olarak alınmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlar kullanılarak oluşan reaksiyonlar, reaksiyonların mekanizması ve kinetiği açıklanmaya çalışılmıştır. Neticede kolemanit ile asetik asit arasındaki reaksiyonun 2Ca0.3B203.5H20+4CH3COOH +2H20 -» 2Ca+2+ 4CH3COO-+6H3B03 şeklinde olduğu, bu reaksiyonun hızının difüzyonla kontrol edildiği ve incelenen parametreleride içeren bir matematik modelin -ln(l-X)=[4.97.105.[R]-l-l.[K/Sî-0-276.e-6203/T]. şeklinde verilebileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Colemanite is one of the most important of underground resources in Turkey. Today, this ore can be evaluated only to produce boric acid in our country. Producing various boron compounds from this ore is important for our country. In this study, dissolution of colemanite in acetic acid solutions was studied. The concentration of acetic acid, particle size of the ore, Solid-to-liguid ratio, concentration of calcium acetate and temperature were taken as parameters. Using the results obtained from experiments, the formed reactions, the mechanism of the reactions and its kinetics have been studied. As a result, the reaction between colemanite and acetic acid was found as follows. 2Ca0.3B203.5H20+4CH3COOH+2H20-» 2Ca+2 + 4CH3COO- +6H3BO3 Also, it was found that the rate of reaction is controlled by diffusion and an mathematical model which contains the parameters studied is as follows -ln(l-X)=[4.97.105.[R]-l.l.[K/S]-0.276.e-6203/Tlt