Kawasaki tanılı olguların izlemlerinde ventrikül fonksiyonlarının doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evalation of ventriculer functions by tissue doppler echocardiography in patients Kawasaki Disease
  1. Tez No: 247438
  2. Yazar: MUSTAFA ORHAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF RUHİ ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kawasaki hastalığı etyolojisi bilinmeyen, primer olarak 5 yaş altı çocuklarda izlenen akut febril bir vaskilittir. Tedavi edilmeyen olgularda %15 ile %25 oranında koroner arter anevrizması gelişmektedir. Koroner arter tutulumuna bağlı myokardial infarktüs, iskemik kalp hastalıkları ve ani ölüm izlenebilmektedir. Bu olguların izlemlerinde koroner arterlerdeki ektazi, anevrizma ve stenozu göstermek için kardiyak kateterizasyon, myokard perfüzyon sintigrafisi gibi invaziv girişimler kullanılmaktadır. Oysa ki koroner arterlerin beslediği lokalize bölgelerin fonksiyonlarının erken dönemde değerlendirilmesinde doku dopler ekokardiyografi gibi non invaziv testlere ihtiyaç duyulmaktadır.Biz çalışmamızda benzer yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip 30 Kawasakili olgu ile 24 kontrol grubu vakasını doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirdik. Kawasakili olgularımızın ortalama izlem süresi 24.53+19.06,22 ay idi. Kawasakili olguların akut hastalık sırasında 13'ünde koroner tutulum vardı. Koroner tutulum olan olguların 11 tanesi erkek, 2'si kız idi. İzlemlerinde olguların hiç birinde ekokardiyografi ile tespit edilebilir koroner arter anevrizması saptanmadı. Doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilen olgularımızda lateral ve septal duvar erken diastolik E' dalgası, atrial kontaksiyon A' dalgası, E'/A' oranı, sistolik S' dalgası, değerleri arasında anlamlı fark yoktu. Hasta grubunda sol ventrikül myokard performas indeksi (MPI) 0.518+0.028 iken kontrol grubunda MPI 0.497+0.028 idi.
Özet (Çeviri)
Kawasaki disease is an acute febrile, systemic vasculitic syndrome of an unknown etiology that primarily occurs in children younger than five years of age. Coroner artery aneurysms or ectasia develops in 15% to25% of untreated children with disease, which may later lead to myocardial infarction, sudden death, or iskemik heart disease. In fallow-up these patients, invasive procedures like cardiac catheterization and nuclear perfusion scans are used to determine ectasy, aneurysm and stenosis of coronary arteries. However non-invasive tets like tissue doppler echocardiography are required to evulate the functions of locaized areas suppl,ed by coronary arteries in the early period.In our study, we investigated 30 patients with Kawasaki disease and 24 age and sex-matched controls by using tissue doppler echocardiography. Mean period of fallow up was 24.53+19.06 months. Thirteen of patients with Kawasaki disease had coronary involvment , 11 were male, and 2 were female. None of the patients had coronary artery aneurysm detactable by echocardiography during follow-up. There was no significant difference between patient and control groups by means of lateral and septal wall early diastolic E? wave, atrialcontraction A? wave, E?/A? ratio, systol,c S? wave which were analysed by tissue doppler echocardiography. Left ventricular myocardial perfusion indeks (LVMPI) was 0.518+0.028, while it was 0.497+0.028 in control group.