Ailevi akdeniz ateşi hastalarında MEFV mutasyonlarının araştırılması ve klinik bulgularla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of MEFV mutations and their phenotype relationship in familial mediterranean fever patients
  1. Tez No: 247439
  2. Yazar: EBRU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ MİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), tekrarlayan ateş, ağrı ve poliserozit ve sinovit ve eşlik eden erizipel benzeri eritem ile karakterize olup otozomal resesif geçişli çoklu sistemik bir hastalıktır. AAA tanılı hasta grubumuzda MEFV gen mutasyonu dağılımının belirlenmesi ve MEFV gen mutasyon ve tek nükleotid polimorfizimlerinin fenotipe etkisinin gösterilmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji polikliniğinde Tel Hashomer kriterlerine göre AAA tanısı alıp izlenmekte olan toplam 261 hasta çalışmaya alındı. Hasta dosyaları retrospektif olarak taranarak demografik veriler, MEFV gen mutasyon analizleri kayıt edildi. MEFV mutasyonu Strip yöntemi ve DNA dizi analizi ile negatif bulunan hastalar alınmadı. Dizi analizi yapılan 70 hastanın hepsinin strip analizinde mutasyon bulunmuyordu. Tüm Hastalara Pras ağırlık skorlaması yapıldı.Bulgular: %48'u (n=125) erkek, %52'si (n:136) kız olup yaş ortalamaları 104,8±49 ay bulundu. 191 hastada sık görülen mutasyon varken, 70 hastada tek nükleotid polimorfizimi vardı. M694V çalışmamızda en sık görülen mutasyondu. M694V taşıyan hastalarda ateş, karın ağrısı, artrit görülmesi istatistiksel olarak anlamlıydı ve Pras ağırlık skorunu belirgin olarak yüksek olup daha yüksek dozda kolşisin dozuna hastalık aktivitesini kontrol etmek için ihtiyaç vardı. Strip yöntemi ile mutasyonu bulunmayan 70 hastamızda en sık R202Q heterozigot mutasyonuna rastlanıldı. Hasta grubumuzda 3. Eksonda bulunan R314R tek nükleotid polimorfizimi ile D102D, G138G, A165A birlikteliği ayrıca R314R, E474E, Q476Q, D510D birlikteliği gösterildi.Sonuç: Moleküler genetik alanında olan hızlı ilerlemeleyle birlikte yaygınlaşmaya başlayan DNA sekans analizi yöntemi ile AAA hastalığının genotip-fenotip ilişkisi daha iyi anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Familial Mediterranean fever (FMF; OMIM no.608107) is an autosomal recessive inherited multisystemic disorder characterized by recurrent episodes of fever accompanied by sterile peritonitis, arthritis, pleuritis, and a typical inflammatory skin rash called erysipelas-like erythema. The development of renal amyloidosis type AA is the most devastating manifestation of the disease and ıt could occur without presence of typical attacts.Materials and Methods: This study was performed respectively in the Ege University Pediatric Nephrology Department. A clinical diagnosis of FMF was made according to Tel Hashomer criteria. Of the 261 unrelated patients investigated, 191 patients had 1 or 2 mutations by FMF strip assay. In 70 of patients without identified mutation by strip assay had polymorphism by DNA sequencing assay. Pras scoring was made. The Aim was to demonstrate the phenotype and genotype relationship of FMF.Results: Of the 261 patients, 136 (52%) were girls, 125 (48%) were boys, and the age ranged from 104,8±49 months. There were common seen mutations in 191 patients, 70 patients had MEFV polymorphisms. The most frequent mutation was the M694V/M694V. Fever, abdominal pain and artritis were seen statistically significant in patient carrying M694V mutation and they had high Pras scores and colchicine dosage in order to control disaese activity. R202Q mutation was the common expressed polymorphism in 70 patients without any identifed mutation by strip assay. We demonstrate coexpression of R314R single nucleotid polymorphism present on 3th exon and D102D, G138G, A165A subhaplotypes and R314R single nucleotide polymorphism and E474E, Q476Q, D510D subhaplotypes.Conclusion: The DNA sequence analysis will become common with the progressions made in the field of molecular genetic. We will understand better the phenotype and genotype relationship.