Erzincan ilinde yetiştiriciliği yapılan sakı elma çeşitlerinin klon seleksiyonu yoluyla ıslahı
Breeding of sakı apple varieties by klonal selection growing in Erzincan
- Tez No: 105267
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET 1999-2001 yıllarında yürütülen bu -araştırmada, Erzincan ilinde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan Aksakı ve Karasakı elma çeşitlerinin klon seleksiyonu yoluyla ıslahı amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk yılında (1999) Erzincan Merkez ve Üzümlü ilçelerine bağlı belde ve köyler taranmış; verim potansiyeli yüksek, periyodisite problemi az ve meyve kalitesi yönünden üstün olan 49 tip işaretlenmiştir. İşaretlenen bu tiplerde 1999 ve 2000 yıllarında fenolojik gözlem, pomolojik değerlendirme ve bazı kimyasal analizler yapılmıştır. Tiplerin birbirleriyle karşılaştırılmasında değiştirilmiş 'Tartılı Derecelendirme' metodu kullanılmıştır. Verimlilik, periyodisite, meyve iriliği, tat, albeni, meyve eti sertliği, meyve kabuk sertliği ve suda çözünür kuru madde miktarı tartılı derecelendirmeye esas olan özellikler olarak ele alınmıştır. Araştırmada Aksakı ve Karasakı elma tiplerinden 24 M-l, 24 M-12, 24 Ü-6, 24 M-31 ve 24 Ü-9 verimli ve incelenen her iki yılda da periyodisiteye eğilimi az tipler olarak belirlenmiştir. Değerlendirilen tipler meyve iriliği bakımından 56.06 (24 M- 16) ile 73.08 mm (24 Ü-9) arasında meyve enine sahip bulunmuştur. Tipler; meyve eti sertliği bakımından 6.157 (24 M-39) ile 9.700 kg (24 M-l 6) arasında değer alırken; meyve kabuk sertliğinde 1.122 (24 Ü-8) ile 2.955 kg (24 M-20) arasında değer almışlardır. Tiplerin SÇKM miktarları %9.4 (24 Ü-l) ile %14.9 (24 M-13) arasında değişmiştir. Yapılan tartılı derecelendirme sonucunda Aksakı elma tiplerinden 24 M-l, 24 M-12; 24 M-38 ve 24 Ü-6 ; Karasakı elma tiplerinden ise 24 M-6, 24 M-31 ve 24 Ü-9 nolu tipler ümitvar olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was undertaken on breeding of Aksaki and Karasaki apple cultivars commonly grown in Erzincan in 1999 and 2000. Forty nine apple types were selected depending on high yield, regularity yield, and fruit quality in Erzincan and its district, Üzümlü, in 1999. Some pomological and phenological evaluations and chemical analysis were made on selected apple types in 1999 and 2000. Data were evaluated by using modified 'Weighted-Rankit' method based on the parameters of yield, regularity of yield, fruit size, taste, appealing, flesh firmness, fruit skin firmness and soluble solids. Aksaki and Karasaki apple types (24 M-l, 24 M-12, 24 Ü-6, 24 M-3 1 and 24 Ü-9) were determined as high yielding, and no altarnancing in both of the years. The fruit size of the apple types ranged between 56.06 mm at 24 M-16 and 73.08 mm at 24 Ü-9. The flesh firmness of the apple types were determined as 6.157 kg at24 M-39 and 9.700 kg at 24 M-16 while fruit skin firmness were between 1.122 kg at 24 Ü-8 and 2.955 kg at 24 M-20. The soluble solids contents were found between 9.45% at 24 Ü-1 and 14.9% at 24 M-13 in the apple types. As a result of 'Weighted-Rankit'method, 24 M-l, 24 M-12, 24 M-38 and 24 Ü-6 Aksaki apple types and 24 M-6, 24 M-31 and 24 Ü-9 Karasaki apple types were seemed to be promising.