Vezikoüreteral reflünün erken tanısında idrarda üroplakin mRNA düzeyinin yeri ve önemi
Place and importance of urinary uroplakin mRNA levels in early diagnosis of vesicoureteral reflux
- Tez No: 247441
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ MİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çocukluk çağındaki İYE erişkin yaşlardaki böbrek yetmezliğinin önemli bir sebebini oluşturmaktadır. VUR ise İYE ile ilişkili olan ilerleyici böbrek hasarı için major bir risk faktörü olup tanıda gecikme, yetersiz tedavi ya da kötü izlem sonucunda; yineleyen İYE, hipertansiyon, büyüme gelişme geriliği, reflü nefropatisi, gebelik komplikasyonları ve kronik böbrek yetersizliğine neden olabilmektedir. Son zamanlarda integral nembran proteini olan üroplakin ile VUR ve E. coli nedenli İYE ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Ancak; hem idrar yolu enfeksiyonuna yatkınlık hem de VUR ile ilişkisinin aynı anda incelendiği klinik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada ilk İYE, yineleyen İYE ve VUR+İYE geçiren olguların idrar UPKIb mRNA düzeyleri çalışıldı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldı. İlk İYE grubunun kontrol grubuna göre idrar UPKIb mRNA düzeyi göre azalmış olup bu fark anlamlı değildi. Yineleyen İYE ve VUR +İYE grubunun idrar UPKIb mRNA düzeyleri kontrol grubuna göre azalmıştı ve bu fark istastistiksel olarak anlamlıydı. Sonuç olarak biz çalışmamızda VUR ve yineleyen İYE olan hasta gruplarında UPKIb mRNA ekspresyon düzeyini kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptadık. Bu sonuçtan yola çıkarak idrar UPK Ib mRNA ekspresyon testinin, ilk defa İYE geçiren çocuklarda tekrarlama riskini tahmin etmede ya da VUR tanısında özellikle ailesinde VUR'lu olgu olup da hiç İYE geçirmemiş olanlarda noninvaziv bir tarama testi olarak kullanılması düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection (UTI) in childhood is one of the leading cause of the renal failure in adults. Vesicoureteral reflux (VUR) that is associated with UTI is major risc factor for progressive kidney damage and the delay in diagnosis, inadequate treatment or poor follow-up cause recurrent UTI, hypertension, growth retardation of development, reflux nephropathy, complication in pregnancy and chronic renal failure. Early diagnosis of these patients is very important in terms of reduction and prevention of complications. Recently, there have been a number of studies describing an association between the uroplakin (UK), which is an integral protein and found in the structure of urotelium, and Escherichia coli related UTI and VUR. However, its relationship between the predisposition to UTI and VUR has not been studied yet. In the present study, we investigated the urine UPKIb mRNA levels of the patients of whom are suffering from the UTI for the first episode or recurrent UTI or UTI with VUR. These results are compared with the control group. Results showed that the UPKIb mRNA values among the patients diagnosed as UTI for the fist time were lower compared to that found in the control group, but this was not statistically significant. The UPKIb mRNA levels of the patient groups of recurrent UTI and UTI with VUR were lower compared with the control group, and this difference was statistically significant.In conclusion, we report that the patients diagnosed as UTI with VUR and recurrent UTI have significantly lower urine UPKIb mRNA levels compared to the control group. Urine UPKIb levels may be useful in predicting the risk of recurrence UTI in cases diagnosed as UTI for the first time. These levels may be considered as a noninvasive screening test for the patients who are not diagnosed as UTI but has an VUR diagnosed kindred.