Behçet hastalığında aktivite göstergesi olarak serum CRP, IL-6, TNF-alfa, IL-18 ve Total Siyalik asidin karşılaştırma çalışması
A comparison study of serum CRP, IL-6, TNF-alfa, IL-18 and Total Sialic acid as indicators of Behçet's disease activity
- Tez No: 247442
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ONAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzdeki kaynakçalarda Behçet hastalığı ile ilgili proinflamatuar sitokinler içinde hastalığın aktivite göstergesi olarak öne çıkan IL-6 ve TNF-?`dır. TNF-? blokajı ile diğer immunsupresan ilaçlara dirençli Behçet hastalarında başarılı sonuçlar alındığını gösteren yayınlar bulunmaktadır. IL-6 ve IL-18'in Behçet hastalığında yükseldiği bildirilmiştir.CRP akut faz proteinleri içinde en hızlı yükselen ( 6 -10 saat) inflamasyon göstergesidir. 48 saat bitiminde pik değerlerine ulaşan CRP düzeyi inflamasyon sona erdiğinde hızla azalmaktadır. CRP'deki artışın düzeyi doku hasarının boyutlarının yansıtmaktadır. Hastalığın hangi dönemde olduğu, tedavinin planlanması ve izleminde belirleyicidir. İnflamasyonla seyreden tüm hastalıklarda olduğu gibi Behçet hastalığında da aktivite dönemine göre artış göstermesi hastalığın dönemine uygun tedavinin planlaması, izlemine olanak sağlamaktadır.Bu çalışmanın amacı, aktif?remisyon dönem Behçet hastalarında serum CRP, IL-6, TNF?, IL-18 ve siyalik asid düzeylerinin kontrol gruba göre değerlendirerek hastalığın aktivitesi için klinik uygulamada yararlılığını saptamaktır.Behçet hastalığında kontrol grubuna göre anlamlı yüksek siyalik asid düzeyleri saptanmıştır. İnflamatuar durumu yansıtmadaki başarısından ötürü siyalik asid Behçet hastalığının aktivite dönemine ait güvenilir sonuçlar verebilir.Bu çalışma ile siyalik asidin inflamasyonla seyreden diğer hastalıklarda artış gösterdiği gibi Behçet hastalığında da alevlenme dönemlerini saptamasına dayanarak klinik ve diğer destekleyici laboratuar parametreleriyle (CRP, IL-6, IL-18, TNF-?) birlikte bir panel halinde tedavinin seçimi ve takibinde kullanılabileceği ortaya konmuştur. Rutin kullanıma girebilmesi için bu parametrelerin yer aldığı geniş hasta gruplu, örnek ve yöntem standardizasyonunun yapıldığı metaanalizlere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IL-6 and TNF-? are the two outstanding proinflammatory cytokines in the literature relavant in Behçet?s disease. There are publications announcing the success of TNF-? antagonists used in patients with Behçet?s disease who are resistant to immunsupresive drugs. It is reported that IL-6 and IL-18 levels are increased in Behçet?s disease. CRP which is the most rapidly increasing (6-10 hours) inflammation marker within acute phase proteins, decreases at the end of the inflammation. The increase in CRP levels reflects the extent of tissue damage. The stage of the disease determines the treatment and follow up the patients. Increase of CRP levels in active phases of Behçet?s disease which also an inflammatory phenomenon enables planning and monitoring of the treatment.The aim of this study is to compare serum CRP, IL-6, TNF-?, IL-18 and sialic acid levels of patients in active and remission phases of Behçet?s disease with healthy control grups and establish usefulness of these parameters for indicating the activity of the disease. The sialic acid levels in Behçet?s disease patients were significantly higher than the control grups. Considering its success in reflecting the inflammatory status, sialic acid may be reliable parameter for monitoring especially the active phase of the disease.With this study, it is proposed that sialic acid may be used in laboratory panel with other supportive parameters (CRP, IL-6, TNF-?, IL-18) and clinical data for adopting and monitoring treatment. To be set in common routine use, metaanalysis consisting of wide number of patients with sample/method standardization are necessary.