Koroner arter bypass cerrahisi sonrası gelişen atriyal fibrilasyonu öngörmede serum resistin düzeyinin yeri
Serum resistin level: As a predictor of atrial fibrillation after coronary artery bypass surgery
- Tez No: 247440
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHDİ ZOGHİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Atriyal fibrilasyon (AF), sıklığı %25-40 arasında değisen ve koroner arterbypass cerrahisi (KABC) sonrası en sık görülen aritmidir. Daha önceki çalısmalardaAF'nin artmıs mortalite, inme, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği insidansı, uzamıshastanede yatıs ve hasta basına yapılan harcamalarda artıs ile birlikte olduğubildirilmistir. İnflamasyonun KABC sonrası AF gelisiminde patofizyolojik belirleyici birfaktör olduğu çalısmalarla desteklenmistir.Resistin son yıllarda kesfedilen, yağ dokusundan salgılanan ve sisteindenzengin protein ailesine mensup yeni bir hormondur. Beyaz yağ dokusundansalgılansa da vücudun baska dokularında da bulunmaktadır. Son dönemlerdeinflamasyonla iliskili hastalıklarda rol oynadığı ve serum CRP düzeyi ile korelasyonugösterilmistir. Bu çalısmada inflamatuvar bir belirteç olarak KABC sonrası AFgelisimini öngörmede rol oynayabilecek cerrahi öncesi ve sonrası erken dönemdekiserum resistin düzeyi incelenmistir.Yöntem: Eylül-Kasım 2009 tarihleri arasında hastanemizde KABC yapılan 40tane ardısık hasta (ortalama yas 59,2+10,3 yıl, 31'i erkek ) prospektif olarak takipedilip incelendi. Bazal klinik karakteristikleri, cerrahi öncesi almakta olduklarıtedavileri, ekokardiyografik özellikleri, anjiyografik bulguları, intraoperatif vepostoperatif bulguları detaylı bir sekilde kaydedildi. Serum resistin düzey analizi içincerrahi girisimden önceki gün ve cerrahi sonrası 24. saatte kan örnekleri alınıpsaklandı.Bulgular: İzlemde hastaların %25'inde (n=10, 2,2+1,1. günde, 1,2+0,4 epizod)AF gelisti.
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation (AF) is the most common arrhytmia, with an incidence of 25-40%, after coronary artery bypass grafting (CABG). Previous reports have suggestedthat AF is associated with an increased incidense of mortality, stroke, heart failure,renal insufficiency, prolonged hospitalization and increased social costs. The conceptof inflammation as a pathophysiologic determinant of AF after CABG is supported bythe literature.Resistin is a newly identified adipocyte secreted hormone belonging to acysteine-rich protein family. It is expressed in white adipose tissues and also hasbeen found in several other tissues in human. Recently it was found to be relevant toinflammation-related disease and correlated with serum CRP level. The presentstudy examined relation of preoperative and postoperative early serum resistin level,which can play an important role as an inflammatory marker to predict AF afterCABG.Methods: We prospectively analyzed 40 consecutive patients (mean age59,2+10,3 years, 31 male) who were undergoing CABG between September andNovember 2009 at our department. Details of baseline clinical characteristics,preoperative treatment, echocardiographic features, angiographic findings,intraoperative and postoperative findings were recorded. Blood samples were takento examine quantities of resistin level the day before surgery and on the 24 th hour inthe intensive care unit.Results: The incidence of AF was 25% (n=10, 2,2+1,1. days, 1,2+0,4episodes).