Çocuk cerrahisi ameliyatlarında ameliyat sürelerinin belirlenmesi
Duration of operations in pediatric surgery cases
- Tez No: 247443
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Cerrahi deneyimlere göre her ameliyatın kabul edilebilir bir süresi vardır. Bu süre hasta, hastalık, hastane yapılanması, cerrahi ve anestezi ekibine bağlı olarak değişmektedir. Hastane verimliliğinin artırılması ve başarılı bir ameliyathane organizasyonu için ameliyat sürelerinin bilinmesi gereklidir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 02.01.2007 ?03.08.2009 yılları arasında ameliyatı gerçekleştirilen toplam 885 olguda, 15 ameliyat için ortalama ameliyat süreleri belirlendi. En kısa süreli ameliyatın 4 dakika ile sünnet, en uzun süreli ameliyatın 290 dakika ile PSARP ın olduğu saptandı. En sık yapılan ameliyat olan sünnet için ortalama ameliyat süresi 16.7 olarak saptandı. Ameliyathane çalışmalarının düzenlenmesinde başarılı bir iş akışı oluşturabilmek için her cerrahi girişimin sürelerinin bilinmesi verimliliği artırdığı gibi yaşanabilecek olumsuzlukları da ortadan kaldırılmasına fayda sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
According to surgical experiences, each operation has acceptable operation duration which is changed by patient, hospital building, surgical techniques and anesthesia team. To determine the operation durations is necessary to increase the hospital productivity and successful operating room organizations. Between 02.01.2007 and 03.08.2009, 885 operated cases in Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Pediatric Surgery are determined the medium operation times for 15 kind of operation. The most short opertion duration is 4 minute belong to circumcision, the long operation duration is 290 minutes belong to PSARP is determined. The medium operation duration is 16.7 minutes determined for circumcision which is the most frequent operation made. Although determine operation time for each kind of operation is very important for putting order successful operation room working, it can benefit the prevent of negativenesses in working.