Diz osteoartritinde oral glukozamin sülfat tedavisinin antiinflamatuar ve kondroprotektif etkilerinin araştırılması
The analysis of anti-inflammatory and chondroprotective effects of oral glucosamine sulphate treatment on knee osteoarthritis
  1. Tez No: 247447
  2. Yazar: ŞEBNEM YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, egzersiz tedavisi ile karşılaştırmalı olarak diz OA' inde oral GS tedavisinin ağrı, fonksiyonel durum, kıkırdak dejenerasyonu ile ilişkili serumda bulunan Nitrik Oksit ( NO ), Malondialdehid (MDA), İnterlökin-1 Beta ( İL-1 Beta ), Matriks Metalloproteinaz-3 ( MMP-3 ) düzeylerine ve MR ile değerlendirilen kartilaj kalınlığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Diz OA tanısı olan 70 hasta, randomize olarak iki gruba ayrıldı. Kırk kişiden oluşan birinci gruba 1500 mg/gün oral glukozamin sülfat (GS) tedavisi, 30 kişiden oluşan ikinci gruba ise ev egzersiz programı 6 ay boyunca uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası VAS (istirahat, aktivasyon, yürüme ), WOMAC (ağrı, tutukluk, total ), 20 m yürüme süresi, serum inflamatuar mediyatör düzeyleri (İL-1 Beta, NO, MDA, MMP-3 ) ve MRG ile diz eklemi kartilaj kalınlığı sonuçları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the effects of oral GS treatment for knee OA on pain, functional status, NO, MDA, IL-1, MMP-3 levels in the serum with regard to cartilage degeneration and cartilage thickness, which is evaluated by MR. 70 patients diagnosed with knee OA were randomly separated into two groups. First group, which consisted of forty persons, were treated with 1500 mg/day oral glucosamine sulphate and the second group, which consisted of thirty persons, were applied a home exercise programme for a period of 6 months. Patients? pre-treatment and post-treatment VAS (rest, activation, walking) WOMAC (pain, dysfunction, total), 20 m walking time, serum inflammatory mediator levels (IL-1 Beta, NO, MDA, MMP-3), MRI and knee cartilage thickness results were evaluated.