Ratlarda karaciğer iskemi-reperfüzyon hasarında rotenonun hücre apopitozisi ve inflamatuar proçese etkisi
Effects of rotenon on cell apoptosis and inflamatory process in liver following ischemia-reperfusion injury in rat models
  1. Tez No: 247448
  2. Yazar: BURCU MÜHÜRDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KİPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
I/R hasarı oluşturulan sıçan karaciğerinde, rotenonun koruyucu etkisini immünohistokimyasal yöntemlerle değerlendirmeyi amaçladık. Bu deneysel çalışmada 30 adet Spraque-Dawley cinsi albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar Kontrol Grubu, I/R Grubu ve I/R+Rotenon Grubu olacak şekilde 3 eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki sıçanlara 8 saat açlık sonrası laparatomi uygulanarak hepatik arterler, portal ven ve safra yolu eksplore edilip, 90 dakika sonra kan örneği ve karaciğerden doku örneği alındı.I/R grubundaki sıçanlara; 45 dakika iskemi gerçekleştirildi ve reperfüzyon'dan 45 dakika sonra kan ve karaciğer örneği alındı.. I/R+Rotenon grubundaki sıçanlara iskemiden 2 saat önce rotenon intraperitoneal olarak verildi. 45 dakika reperfüzyon sonrasında kan ve karaciğerden doku örneği alındı.Daha sonra tüm sıçanlar sakrifiye edildi. Serumda aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), laktat dehidrogenaz (LDH) ve malonildialdehit (MDA) seviyeleri, dokuda ise MDA ve TNF-? düzeyleri ile biyokimyasal, ışık mikroskobunda Hematoksilen&Eozin boyama ile histopatolojik, TUNEL boyama yöntemiyle de apoptozis üzerine değerlendirmeler yapıldı. Serum ALT, AST, LDH ve MDA düzeyleri, doku MDA ve TNF-? düzeylerinin hepsi I/R grubunda yükselirken rotenon ile tedavi edilen grupta (I/R+Rotenon) anlamlı olarak gerilemiştir (p< 0.05). Konjesyon ve polimorf nüveli lökositler gibi histopatolojik bulgular da I/R+Rotenon grubunda gerilemiştir.
Özet (Çeviri)
Purposes; to evaluate the protective effects of rotenon on liver following I/R injury, by immunehistochemical methods . Thirty Spraque-Dawley rats were used in this experimental study. Animals were divided into 3 groups including the Control Group, the I/R Group, and the I/R+ Rotenon Group. In the Control group, the arteries , portal veins and main biliary ducts were explored and after 90 minutes, blood and liver tissue samples were collected. In the I/R group, after the arteries , portal veins and main biliary ducts were clamped for 45 minutes, blood and liver tissues samples were collected. In the I/R+Rotenon group, rotenon was administered intraperitoneally before 2 hours of ischemia and blood and liver tissues samples were collected 45 minutes later. All rats were sacrificed at the end of the experiment. The aspartat aminotransferase (AST), alanin aminotransferase (ALT), lactate dehydrogenase (LDH) and malonedialdehyde (MDA) levels of blood samples and the TNF-? and malonedialdehyde (MDA) levels of tissue samples biochemically and tissue samples histopathologically under light microscopy with hematoxylin and eosin stain, apoptosis TUNEL assay were studied. The blood ALT, AST, LDH and MDA levels and the tissue MDA and TNF-? levels were increased in the I/R group but in the rotenon treatment group (I/R+Rotenon) were decreased significantly (p< 0.05). Histopathological findings such as congestion and polymorphonuclear leukocytes were observed less in the I/R+Rotenon group compared to the I/R group.