Antimikrobial, hidroksiapatit kaplı eksternal fiksatör pinlerin etkinliğnin değerlendirilmesi,hayvanlarda deneysel çalışma
Evaluation of efficiency of antinmikrobial and hydroxyapatite coated external fixator pins,an animal study
- Tez No: 247446
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmadaki amacımız gümüş ve hidroksiapatit kaplı eksternal fiksasyon çivilerinin, çivi dibi enfeksiyonunu ve çivi gevşemesindeki etkinliğini göstermekti. Hayvanlarda deneysel bir çalışma planlandı.Ağırlıkları 3000-3500 kg arasında olan 24 adet tavşan çalışmaya alındı.Tavşanlar sekizerli üç gruba ayrıldı.Çalışmada 96 adet 2 mm çapında ucu yivli çelik çiviler kullanıldı. Bu çiviler tavşanların sağ ve sol tibialarının anteromedial bölgesine ikişer adet, toplam her tavşana dört adet olacak şekilde yerleştirildi. Birinci gruptaki tavşanlara kaplamasız çiviler, İkinci gruba hidroksiapatit kaplı çiviler, üçüncü gruba ise gümüş ve hidroksiapatit ile kaplı çiviler yerleştirildi. Çivilere tibiaya yerleştirilmeden önce Stafilokokus epidermidis inokülasyonu yapıldı. Her çivinin yerleştirme tork değerleri torkmetre ile ölçülerek kayıt edildi. Altı hafta sonunda tavşanlar öldürülerek çivilerin sökme torkları ölçüldü. Çivi ile ilişkili bölgeden sürüntü kültürü alındı, implant üzerine yapışmış halde bulunan bakterilerin sayımı yapıldı. Çivi çevresi kemik dokudan histopatolojik örnekler alındı. Yapılan tork ölçümleri sonunda hidroksiapatit kaplı çivilerin sökme torkları diğer iki gruba oranla anlamlı şekilde yüksekti. Gümüş kaplı çivilerin de sökme değerleri kaplamasız çivilere oranla anlamlı şekilde yüksekti. Yapılan mikrobiyolojik çalışmada gümüş ve hidroksiapatit ile kaplı çivilerde infeksiyon oranının diğer iki gruba göre anlamlı derecede az olduğu görüldü. Hidroksiapatit kaplı çivilerideki infeksiyon oranının kaplamasız çivilere oranla anlamlı şekilde az olduğu tespit edildi. Yapılan histolojik çalışmada kaplamasız çivilerin kemik ara yüzünde inflamasyon dokusunun diğer iki gruba oranla daha yoğun olduğu görüldü. Sonuç olarak gümüş ve hidroksit kaplamanın çivi dibi infeksiyonunu azalttığı ve çivi sağlamlığını arttırdığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to detect the efficiency of silver and hydroxyapatite coated external fixatör pins in preventing pin tract infection and pin loosening. This study was planned as experimental study an animals. Twentyfour rabbits weighing between 3000-3500 grams was included. They were randomized into 3 groups with 8 rabbits in each group. Two mm caliber, screwed-edge steel pins were used. For each rabbit, 4 pins were placed on right and left tibias, anteromedially. In total, 96 pin were used. First group received pins without coating ,second group received hydroxyapatite coated pins, third group received silver and hydroxyapatite coated pins. Before placement on tibia, pins were inoculated with staphylococus epidermidis. Torque valves of every pin were measured with torqumeter and recorded.Six weeks later rabbits were sacrificed and extraction torque valves were recorded. Swap cultures were taken from places around pins and bacteria were counted on the implant. Histopathological specimens were taken from bony tissues around pins. After the end of torque recordings, we found out that extraction torque valves of hydroxyapatite coated nails were significantly higher than other two groups. Also, extraction torque valves of silver coated nails were significiantly higher than withouth coating group. Microbiological study revealed that silver and hydroxyapatite coated nails were found to have significantly lower infection rates than other two groups. İnfection rate of hydroxyapatite coted were significantly lower than nails without coating. Histopathological study revealed that inflammotory tissue of bony structure around nails without coatting were found to be more dense than other two groups.This study show that Ag and HA coating efective to decrase pin tract infection and increase pin stability.