Psikiyatri hemşirelerinin agresyon algılamalarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The determination of factors related to perceptions of aggression among psychiatric nurses
  1. Tez No: 247468
  2. Yazar: ŞENAY PEKRİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırma, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin agresyon algılamalarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiş olup, tanımlayıcı bir araştırma özelliğindedir.Araştırmanın örneklemini; psikiyatrik tanı, tedavi ve bakım hizmetlerinin sunulduğu 3 Sağlık Bakanlığı hastanesi, 3 Üniversite Hastanesi ve 3 Özel Hastanede çalışan 165 hemşire oluşturmuştur.Araştırmanın verileri, hemşirelerin kişisel, mesleki özelliklerini, agresyon deneyimlerini ve agresyon algılamalarını kapsayan 39 sorudan oluşan, literatür ve uzman görüşü doğrultusunda hazırlanan Bilgi Formu ile toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler (yüzdelik dağılım, aritmetikortalama, standart sapma, median, minimum-maksimum değerler ) ve Pearson, Yates,Fisher Kikare Analizleri uygulanmıştır.Hemşirelerin, yaş ortalamasının 32±0,73 olduğu; %57,6'sının (n=95) 30 yaş ve altı grubu oluşturduğu; %83,6`sının (n=138) kadın; %53,3`ünün (n=88) evli; %38,2'sinin (n=63) şehirde büyüdüğü; %45,5'inin (n=75) sağlık meslek lisesi mezunu olduğu; 49,1'inin (n=81) S.B.'na bağlı psikiyatri veya devlet hastanelerinde çalıştığı, %75,8'ünün (n=125) akut psikoz ve diğer akut (alkol-madde, çocuk/ergen, adli, nevroz vb.) servislerde, %77,6'sının (n=128) servis-poliklinik hemşiresi olarak, %64,8'inin (n=107) nöbet/vardiya usulü çalıştığı, %66,7'sinin (n=110) mesleki deneyim süresinin 5 yıldan fazla, %60,6'sının (n=100) 5 ve 5 yıldan az bir süredir psikiyatri servisinde çalıştığı belirlenmiştir.Hemşirelerin agresyon algılamalarını, cinsiyet,medeni durum, büyüdüğü yer, eğitim durumu, çalıştığı kurum şekli, sorumluluk düzeyi, hemşirelikte ve psikiyatride deneyim süresi, agresyonla başetme eğitimi alma durumu, meslekte ve özel yaşamda fiziksel agresif davranışa tanık olma ve maruz kalma durumu, psikiyatride fiziksel, özel yaşamda sözel agresif davranışa tanık olma durumu ve bölümde kendini güvende hissetme düzeyinin etkilediği belirlenmiştir.Genel olarak, çalışmaya katılan hemşirelerin agresyon algılamaları negatif yönde ve yıkıcı bir olgu olduğu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Pekriz, Ş. (2009). The Determination of Factors Related to Perceptions of Aggression Among Psychiatric Nurses. Istanbul University Health Sciences Institute, Department of Psychiatric Nursing, Master Thesis, Istanbul.This study was conducted to determine factors related to perceptions of aggression among nurses who work in psychiatric wards. Research design was based on descriptive method.The study population consisted of 165 nurses working in 3 university hospital, 3 state hospital and 3 private hospital. Those hospitals have responsibility to provide psychiatric diagnosis, treatment and care facilities.The instrument used was a questionnaire that included 39 questions regarding personal and educational, professional background, previous experience of aggression and perceptions of aggression. A questionnaire was prepared in terms of literature and experts?views.In data analysis, descriptive statistics (percentage, means, standart deviation, median, minimum-maximum scores) and Chi Square Tests (Pearson, Yates and Fisher) were performed.Of the nurses, the mean age was 32 years (±0,73); 57,6% (n=95) were 30 years and below; 83,6% (n=138) were female; 53,3% (n=88) were married; 38,2% (n=63) grew up urban; 45,5% (n=75) graduated from vocational high school. 49,1% (n=81) of the respondents work in psychiatric state hospitals that affiliated to Health Ministry. 75,8% (n=125) in acute wards (psychosis, alcohol-substance misuse, child/adolesence, forensic, neuroses etc.). Their work positions were mainly (77,6%, n=128) clinical nurse. About two-thirds (64,8%, n=107) of the participants work shift/turn of duty. 66,7% of respondents have work experience in nursing of more than 5 years and 60,6% have work experience in psychiatry of less than 5 and 5 years.The perceptions of aggression among nurses were influenced by gender, marital status, growing place, educational level, type of institution, work position, experience duration in nursing and psychiatry, training of aggression management, previous aggression experiences in nursing and private life (to be witnessed and victimization).Furthermore, being witnessed to physical assaults in psychiatry and verbal assaults in private life were powerful factors on perceptions of aggression as well as the level of feeling in safe.In general, perceptions of aggression among respondents tend to be negative and offensive.